• تاریخ : ۲۸ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از اراک، علی‌اکبر کریمی شامگاه یک‌شنبه در نشست هم‌اندیشی با هیئت رئیسه دانشگاه‌های صنعتی اراک و تفرش اظهار داشت: استان مرکزی با جمیع ظرفیت‌هایی دارد و همچنین به عنوان یکی از کانون‌های نخبه‌پروری  ایران و جمعیت نخبه قابل توجهی که در مدت سال‌های اخیر در این استان پرورش پیدا کردند و همچنین بضاعت قابل توجهی که در حوزه آموزش عالی در این استان بوده و از طرفی دیگر موضوع اقتصادی که در استان در حوزه‌های صنعتی، تولیدی و غیره داریم در مجموع این شرایط ما را به سمتی رهنمود می‌کند که در حوزه آموزش عالی موتور محرک توسعه و پیشرفت در هر جامعه ‌هست.

وی افزود: در صنعت جایگاه معتبر و قابل قبولی داشتیم داریم و شرایط کشور به گونه‌ای هست که اعتلای صنعت ما همه مرهون ارتباط نزدیک دانشگاه با صنعت هست.

نمانیده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های قابل توجهی در صنعت داریم  در نتیجه با ایجاد تمهیدات مناسب در اراتباط با دانکاه می‌توانیم موفقیت‌هایی را شاهد باشیم، در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین صنایع ریلی و از این قبیل موارد که در استان وجود دارد، استان مرکزی رتبه نخست را در کشور دارد و البته همچنان هم زمنیه رشد را دارد. که با فراهم کردن تمهیدات لازم می‌توانیم شاهد این پیشرفت باشیم.

کریمی بیان کرد: در حوزه آموزش عالی در سطح کشور با واقعیت‌هایی روبه‌رو هستیم از جمله که بیش از ۶۰۰هزار صندلی خالی در آموزش عالی وجود دارد که این موضوع بع معنای اتلاف سرمایه ملی هست و باید نظام مابه سمت کاهش عرضه و افزایش و ارتقا کیفیت پیش رود.

وی ادامه داد: هرم سنی جمعیت کشور و عدم وجود ارتباط منطقی میان فارغ‌التحصیلان با بازار کار سبب شده به خیل عظیم چند میلیونی بیکار مواجه شویم که این واقعیات مسئولان کشور را به سمتی می‌برد که باید در عرصه آموزش عالی یک بازنگری شکل گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: متاسفانه نظام اعتبار سنجی علمی در کشور وجود ندارد که باید این رویکرد به منظور اصلاح این وضعیت مورد توجه قرار بگیرد و واقعیات را باید به عنوان واقعیت‌های غیرقابل انکار پذیرفت.

کریمی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان مرکزی وجود دارد باید علاوه‌بر ایجاد یک دانشگاهمادر، یک دانشگاه صنعتی مستقل هم وجود داشته باشد و نباید اجازه حذف شدن این دانشگاه‌ها را بدهیم زیرا این موضوع به تقویت بین ارتباط دانشگاه و صنعت و استفاده از ظرفیت دانشگاهی در صنعت کمک شایانی می‌کند.

وی اضافه کرد: شرکت ایرالکو در حدود ۱۸ سال هست که به دنبال ساخت کارخانه آندسازی هست و بخش عمده‌ای از تجهیزات هم از چین وارد شده اما متاسفانه این کار شکل نگرفته در نتیجه اگر بتوانیم مراکز تحقیقاتی کاربردی به عنوان پشتوانه علمی در صنعت داشته باشیم می‌توانیم نتیجه مثبت بگیریم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نخستین، بزرگترین و مجهزترین واحد ریلی کشور در استان وجود دارد که این ظرفیت بسیار خوب هست واگر یک پشتوانه وجود داشته باشد می‌توان انتظارات خوبی داشت.

کریمی بیان کرد: مجموعه‌ای مانند پالایشگاه و پتروشیمی انبوهی مشکلات در زمینه‌های مختلف دارند که تمام این موارد نیازمند یک کار علمی هست که باید پشتیبانی و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم ظرفیت‌هایی که در استان ایجاد شده به راحتی از دست برود، اگر بتوانیم هم‌افزایی مناسب را میان مجموعه‌ها ایجاد کنیم در نتیجه میتوانیم شاهد اثرات مثبت در این راستا باشیم.

انتهای پیام/م

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما