• تاریخ : ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از اراک، رضا میرزایی ظهر امروز در نشست هماهنگی برای اجرای طرح پاکسازی حاشیه جاده‌های استان مرکزی در راستای کمپین بی‌‍زباله اظهار داشت: در قرآن کریم بیش از دو هزار و ۶۰۰ آیه در راستای ارتباط انسان با طبیعت وجود دارد، در سال ۲۰۱۱ تحقیقی با ۲۰ دین مطرح دنبا انجام شد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که استفاده از آموزه‌های دینی بهترین راهکار حفظ محیط زیست هست.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما در بسیاری از مسائل پیشروی کردند اما در مسئله تفکیک از مبدا زباله بازماندیم، کشورهای آفریقایی که در فقر به سر می‌برند به مدت ۱۰ سال هست که استفاده از کیسه‌های زباله را ممنوع مردند و کشوری پاک را دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: هدف از چالش بی‌زباله هست که ابتدا از خودمان شروع کنیم این در حالی هست که در یک مقطعی مراکز دفن پسماند روستایی احداث شد و در روستاها زباله وجود نداشت و خودشان تفکیک می‌کردند و بعدها با قرار دادن سطل زباله در روستاها زباله در این مناطق تولید شد و پراکندگی زباله روستاهارا در برگرفته هست.

میرزایی بیان کرد: ما باید به سمتی در حرکت باشیم که زباله کمتری ایجاد شود، برای حفاظت و کاهش آلودگی محیط زیست در استان مرکزی مراکز جمع آوری پسماند این استان به چهار مرکز کاهش یافته و تلاش می‌شود با تفکیک مواد زاید از مبدا تولید و خاک پوشانی پسماندها هنگام دفع اصولی در این مراکز از پراکندگی آن ها جلوگیری شود.

وی ادامه داد: مرکز دفع پسماند اراک از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و ساماندهی این مرکز از طریق تشکیل پرونده از مراجع قضایی در دستور کار اداره کل محیط زیست استان مرکزی قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: حاشیه جاده‌ها و ورودی شهرهای استان به سبب تخلیه نخاله و پراکندگی پسماندها چهره زیبایی ندارد و نیاز هست کاری اصولی در این راستا انجام شود که این مسئله مورد تاکید استاندار هم هست که وی گفت باید شعارها تنها شعار نباشند و با ظرفیت تمام دستگاه‌ها و مشارکت مردم اجرایی شود.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما