• تاریخ : ۱۵ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

رضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار پردیس نیوز در شیراز، در پاسخ به این سوال که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری در بخش معادن چه مقدار می‌تواند سهم بخش معدن را در اقتصاد کشور و استان فارس افزایش دهد اظهار داشت: به این صندوق خیلی نمی‌توان امیدوار بود اما برای افزایش سهم اقتصاد  از معادن در استان فارس و کشور باید سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف معادن را گسترش داد.

وی با بیان اینکه در بخش اکتشاف در مجلس قوانین خوبی تصویب شده و در برنامه ششم توسعه هم یکی از مصوبات اصلی بوده هست، گفت: در بودجه سال گذشته در زمینه تخصیص حقوق دولتی برای بخش سرمایه‌گذاری در معادن، دولت تخلف کرد و از مبلغی که برای این بخش در نظر گرفته شده بود ۱۰ درصد به بخش معادن اختصاص داد و ۹۰ درصد در دیگر بخش‌ها هزینه شد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تشکیل جلسه کمیته معدن این کمیسیون با حضور فعالان این عرصه افزود: این موارد در جلسه مطرح شده و امید هست که امسال شرایط بودجه‌ای به گونه‌ای باشد که نظر مجلس و مصوبه برنامه ششم درباره بخش معادن محقق شود. 

انصاری عنوان کرد: قوانین برنامه ششم برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش معدن از جمله اکتشاف هست چرا که بخش خصوصی به دلیل هزینه‌بر بودن این موضوع انگیزه زیادی ندارد و باید برای بخش خصوصی ایجاد انگیزه کرد. 

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از معادن کشور و استان فارس معادن سنگ هستند، بیان کرد: معادن سنگ در حال حاضر با ظرفیت واقعی خود کار نمی‌کنند و براساس آمار بهره‌برداری از معادن سنگ کشور ۵۰ درصد ظرفیت واقعی هست که این وضعیت به دلیل رکود حاکم در کشور به وجود آمده هست. 

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی گفت: در این زمینه باید به سمت به روز کردن تکنولوژی در معادن به ویژه معادن سنگ رفت تا توان صادراتی در این زمینه افزایش یابد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره سهم یک درصدی اقتصاد استان فارس از معادن افزود: درخواست از استاندار فارس این هست که جلسه شورای عالی معادن استان را تشکیل دهد تا سیاست‌گذاری برای توسعه بخش معدن استان انجام شود و سهم بخش معدن در اقتصاد استان فارس ارتقا پیدا کند. 

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما