• تاریخ : ۲۰ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی عصر امروز در جمع روزه‌داران در مسجد میرزاعلی‌اکبر اردبیل اظهار داشت: نشانه بزرگ یک جامعه سالم وارد نشدن مال حرام در چرخه اقتصادی آن مملکت هست، و باید توجه داشت تا با بستن منفذهایی که در واقع روزنه ورود مال حرام به چرخه اقتصادی هستند، جامعه و در نهایت کشور را به سمت توسعه اقتصادی و بشری پیش برد.

وی با تاکید بر اینکه اگر به یک جامعه، اقتصاد یک مملکت و یا یک خانه دیناری پول حرام وارد شود، ذات انسانهای آن مجموعه را به بدترین شکل ممکن تغییر می‌دهد، افزود: ذات عالم به گونه‌ای هست که ایجاد اضطرار در بین ملتهای بی‌گناه، چپاول مال دیگری، دست درازی به بیت‌المال و بسیاری دیگر از امثال اینها را نمی‌پذیرد چرا که این عالم سنت داشته و در آن قواعدی حکومت می‌کند که این قواعد به نفع بشر و در راستای حفظ حقوق آنها از سوی خداوند معین گردیده هست.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل ادامه داد: آری گفتن به مال حرام و چشم‌پوشی از آثار مخرب آن در نهایت سبب تغییر ذائقه و نوع لذت انسان می‌شود، حال آنکه حرام انواع مختلفی دارد اما بحث ما در این هست که هم‌اکنون باید در جامعه ما راهها و منفذهای ورود حرام به چرخه اقتصادی کشور به دقت شناسایی و با موشکافی کامل برطرف گردد.

عاملی همچنین جایگاه حرام در کانون خانواده را نیز بسیار حساس و موثر در آتیه کودکان و فرزندان این سرزمین دانست و گفت: بزرگترین حق فرزند بر گردن پدر و مادر این هست که والدین همواره بکوشند تا لقمه‌ای نان حرام بر سر سفره فرزندان خود نباشد چرا که تمامی این موضوعات شخصیت و انسانیت فرزند در آینده‌ای نه چندان دور را تحت الشعاع قرار می‌دهد و فردای امروز اگر فرزند با مال حرام تربیت شود، با فردی در جامعه روبه‌رو خواهیم بود که سرمنشا بسیاری از ناهنجاری‌های به بار آمده در جامعه خواهد بود.

تهاتر در صورت ایجاد اضطرار در طرفین معامله حرام هست

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: معامله و تهاتری که در آن همه چیز بر اصول و قواعد پایبند باشد اما در یک مورد در یکی از طرفین زمینه ایجاد اضطرار فراهم شود، آن معامله حرام هست و در واقع تهاتر صورت گرفته بین طرفین بزرگترین سیئه و بدترین معامله محسوب خواهد شد.

عاملی با نقل حدیثی از پیامبر گرامی اسلام در خصوص تضییع حق مسلمان و ایجاد اضطرار در آن افزود: پیامبر اکرم(ص) خطاب به خداوند می‌فرمود: خدایا هرکس با امت من مدارا کرد، تو با او مدارا کن و هر کس که امت مرا در سختی قرار داد تو خود او را دچار سختی‌ها گردان. اما نکته اینجاست که ما باید با بهره‌گیری از سیره ناب پیامبر اسلام نسبت به فعالیت و معامله در جامعه بپردازیم تا مگر خاطری مکدر یا حقی ضایع شود.

وی همچنین بر لزوم ادای حق کارگران و کارکنان یک نهاد یا مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: هم‌اکنون در بعضی از شهرداری‌های استان اردبیل به وضوح می‌بینیم که بعضی از شهرداری‌ها در پرداخت بدهی کارگران و یا کارکنان مجموعه خود کهالت می‌کنند و یا اصلا تقلیل قرض دارند، که اگر چه این تقلیل قرض به ازای تسریع در پرداخت با رضایت داین صورت گیرد، باز هم حرام هست.

امام جمعه اردبیل آثار این اقدامات در یک جامعه را نهایتا ختم به لطمه زدن به بیت‌المال دانست و تصریح کرد: ما قصد بدنام کردن نهاد، یک فرد خاص یا یک تشکیلات بزرگ اجتماعی را نداریم اما این یک حقیقت هست که باید اذعان داشت که در صورت ادامه چنین کارهایی من جمله ایجاد اضطرار در بین مردم بی‌گناه، پامال کردن حقوق دیگری و یا تضییع حق داین و بسیاری از این دست مسائل، دست به بیت‌المال دراز شده و در نهایت جامعه گرفتار می‌گردد، که نیاز هست تا در این راستا استانداری‌ها و دایره فنی‌ها و معاونت عمرانی‌ها نظارت کافی داشته باشند.

جایگاه بشریت تا درجه رضایت به کودک‌کشی تنزل یافته هست

امام جمعه اردبیل در بخشی از سخنان خود با اشاره به پامال کردن حقوق بشر در کشورهای اسلامی همچون عراق، یمن و لیبی تصریح کرد: متاسفانه هم‌اکنون ما شاهدیم که حق ملتهای بی‌گناه و مظلوم و مسلمان را در عراق، یمن و لیبی به طور ناجوانمردانه‌ای پامال می‌کنند اما در نقطه مقابل این بی‌رحمی، ادعای رهبری و در دست گیری امور همین ملت را دارند که این در واقع بسیار شرم‌آور هست.

عاملی گفت: در یک مملکت اسلامی تا چه اندازه باید بشریت ساقط شود که رهبران آن کشور برای نشان دادن قدرت پوشالی خود به کشتار جمعی مردم بی‌گناه با ندادن دارو و یا اقلام مورد نیاز، راضی شوند؟ نام این اقدام انسانیت و مردانگی نیست بلکه این انسانها به قدری شخصیت فرومایه دارند که روزانه صدها کودک بی‌گناه و مردان و زنان را به کام مرگ می‌کشانند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود بر ضرورت بهره گرفتن و فراگیری سیره ناب حضرات معصومین تاکید کرد و اظهار داشت: شخصیت پیامبر اسلام (ص) و یا حضرت علی علیه السلام به گونه‌ای بود که هیچگاه به وارد آمدن خسارت و یا ضرری حتی به دشمنان خود رضایت نمی‌دادند و ما باید با فراگیری این چنین رفتارها و سجایای نیک بر روی خدمت به مردم تمرکز کنیم تا بتوانیم جامعه‌ای آرمانی و سالم داشته باشیم.

انتهای پیام/ش

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما