• تاریخ : ۱ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبرنگار ایلنا، «سیدتقی نوربخش» در نشست خبری صبح امروز خود گفت: به مناسبت هفته دولت گفت: ۳۶ پروژه مرتبط با فعالیت‌های این سازمان در ۱۹ استان کشور آغاز به کار کرده و یا به بهره‌برداری کامل خواهند رسید.

وی گفت: این پروژه‌ها در شهرهای آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، تهران، اصفهان، چهارمحال بختیاری، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی، خوزستان، سمنان، فارس، هرمزگان و … در بخش‌های بیمه‌ای و درمان افتتاح خواهد شد.

وی افزود: این طرح‌ها در مجموع به ۳۶ طرح می‌رسد که ۸  طرح آنها بیمه‌ای و ۲۸ مورد دیگر درمانی هست و جمع کل متراژ بنای اختصاص یافته برای آنها ۲۷ هزار و ۳۰ متر  و جمع هزینه‌های صرف شده برای آنها به ۹۰ میلیارد تومان می‌رسد.

نوربخش با اشاره به ماموریت‌های سازمان تامین اجتماعی در گسترش مراکز درمانی گفت: امسال چهار مرکز درمانی جدید در شهرستان «الیگودرز» افتتاح شد، درحالی که پیش از این در این شهرستان تنها مرکز ملکی وجود داشت و همین امر بیانگر رشد صد در صدی در مراکز درمانی در شهرستان الگودرز هست.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه با اشاره به انتصاب مجدد علی ربیعی در سمت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جای خوشحالی دارد که با انتخاب مجدد آقای ربیعی این پروژه‌ها در هفته دولت بهره‌برداری می‌شود.

نوربخش در ادامه با اشاره به توجه ریاست جمهوری به مسائل صندوق‌های بیمه‌ای گفت: با توجه به اصل ۲۹ قانون اساسی پوشش ریسک‌های مختلف در قالب حمایت‌های بیمه‌ای بر عهده حاکمیت گذاشته شده هست و بر اساس این اصل مترقی، سازمان تامین اجتماعی خدمات جامعی در قالب صندوق درمان، بازنشستگی و بیکاری ارائه می‌دهد. از این رو سازمان جهانی تامین اجتماعی (ایسا) نیز اذعان داشته هست که سازمان تامین اجتماعی ایران بیشترین پوشش‌های بیمه‌ای را در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا ارائه می‌کند.

نوربخش پایداری منابع را یک ابرچالش اقتصادی بزرگ برای سازمان‌های بیمه‌گر دانست و افزود: رئیس جمهوری با در نظر گرفتن این چالش‌ها در زمینه صندوق‌ها اهتمام خاصی داشته‌اند به گونه‌ای که یکی از برنامه‌های دولت حل مشکلات مربوط به ساختار صندوق‌های بیمه‌ای و اصلاح منابع و مصارف آنها بوده هست.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه با بیان اینکه ضریب پشتیبانی صندوق‌ بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی بالای پنج هست، گفت: برای همین توانستیم به رغم تعهدی که در ماه به بیمه‌شدگان داریم بدون اتکا به منابع عمومی بتوانیم ماهی ۴۲۰۰ میلیارد تومان مستمری و مقرری بیکاری پرداخت کنیم که البته آن را بروز پرداخت می‌کنیم.

نوربخش افزود: برقراری تعادل بین منابع و مصارف صندوق‌های بیمه‌ای در برنامه‌های چهار ساله آقای روحانی پر رنگ هست، افزود: هم اکنون نیمی از بودجه دولت صرف تعهدات به صندوق‌های بیمه‌ای می‌شود که رقم آن در مجموع به ۱۵۰ میلیارد تومان می‌رسد. پس ملاحظه می‌شود که صندوق‌های بیمه‌ای به بودجه عمومی وابستگی دارد اما این در مورد سازمان تامین اجتماعی صدق نمی‌کند و همانطور که گفته شد سازمان بدون اتکا به بودجه عمومی و از محل حق بیمه‌ها توانسته امورات مربوط به بیمه‌شدگان را انجام بدهد.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی از بابت هزینه‌های دارویی ۱۸۰۰ میلیارد تومان به مراکز دولتی و خصوصی بدهکار هست، گفت: با وجود این طلب سنگین سازمان سعی می‌کند که در رابطه با تولید دارو مشکلی ایجاد نشود. از سویی سازمان تامین اجتماعی کل بدهی سال ۹۵ خود را از داروخانه‌ها تا پایان شهریور دریافت می‌کند که البته باید گفت که بدهی به پزشکان ندارند.

نوربخش در ادامه با اشاره به تعهدات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی به کارگران ساختمانی گفت: منابع لازم برای بیمه نمودن کارگران ساختمانی یک چالش برای سازمان تامین اجتماعی هست چرا که تامین منابع ان متکی به ساخت و سازی هست که هم اکنون در کشور رونقی ندارد و البته سال ۹۵ ، ۱۶۰۰ میلیارد تومان به این منظور اختصاص یافت این در حالی هست که تنها ۹۰۰ میلیارد تومان از منابع پیش بینی شده محقق شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه افزود: از سویی بیشترین حوادث کار در میان کارگران ساختمانی رخ می‌دهد در این شرایط مجبوریم که حداکثر پوشش بیمه‌ای را برای آنان ایجاد کنیم اما همزمان سیستم‌های پالایش بیمه‌ای را تقویت کردیم تا کارگران ساختمانی بودن آنها احراز شود.

او تصریح کرد: این کار از طریق همکاری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با صدور کارت مهارت و گواهی اشتغال به کار که در سامانه ایجاد شده توسط سازمان تامین اجتماعی ثبت می‌شود انجام شده هست.

نوربخش افزود: امسال ۲۰۰ هزار سهمیه بیمه برای کارگران ساختمانی در نظر گرفته شده هست.

او در ادامه در خصوص حجم سرمایه‌گذاری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان در آستانه یک فاینانس (خط اعتباری) برای تولید بیمارستان‌های نسل ۵ در شیراز هست در عین حال در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی و دارو سرمایه‌گذاری‌های خود را متمرکز کرده‌ایم. مثلا در زمینه دارو هلدینگ دارویی تاپیکو در کشور آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده هست. در عین حال در هلدینگ گردشگری در بازسازی هتل‌ها و ساخت هتل در همدان و اصفهان متمرکز شده هست.

نوربخش افزود: از آنجایی که ۴۹ درصد سهام پالایشگاه ستار خلیج فارس متعلق به سازمان تامین اجتماعی هست قرار هست به زودی فاز اول آن با سرمایه‌گذاری انجام شده راه‌اندازی شود. در عین حال در قسمت‌های نفت و گاز و پتروشیمی اقدامات موثری انجام شده هست.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: البته آمریکا در اجرای برجام اختلالات جدی به وجود آورد اما سازمان تامین اجتماعی با اتکا به دستاوردهای برجام گام‌های مناسبی در زمینه سرمایه‌گذاری برداشت.

او در ادامه گفت: هم اکنون ۲۰ میلیون نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک در کشور تولید شده هست و در گام بعدی مراکز طرف قرارداد را نیز تحت پوشش قرار می‌دهیم. البته باید گفت که در استقرار نرم‌افزار و عملیات اجرایی آن مشکلی وجود ندارد و تمام زیرساخت‌های لازم برای توسعه این مسیر فراهم شده هست.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی افزود: هم اکنون ۲ میلیون همپوشانی بیمه‌ای یعنی افرادی که از چند دفترچه بیمه استفاده می‌کردند از بین رفته هست و تا انتهای شهریورماه امسال دیگر همه افراد با یک دفترچه بیمه کار می‌کنند.

وی در خصوص اینکه سازمان تامین اجتماعی به توجه به محدودیت منابع خود چه برنامه‌ای در خصوص پیشبردطرح تحول نظام سلامت دارد تصریح کرد: طرح تحول نظام سلامت با حمایت رئیس جمهوری شکل گرفته هست و قطعا سازمان تامین اجتماعی در این مسیر همراهی خود را مبذول می‌دارد و به صورت کلی سازمان تامین اجتماعی به ظرفیت‌های خود در این رابطه توجه کافی دارد.

نوبخش در ادامه با اشاره به بین النسلی بودن صندوق‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی به صورت بین النسلی و سه جانبه‌گرایانه یعنی با مشارکت گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت اداره می‌شود اما توانسته هست که ضریب پشتیبانی مناسبی داشته باشد و هنوز منابع و مصارفش به نقطه سر به سر نرسیده هست و باید گفت که هم اکنون ضریب پشتیبانی بعضی از صندوق‌های بیمه‌ای همچون صندوق فولاد به زیر پنج رسیده هست به عنوان نمونه همین صندوق فولاد ضریب پشتیبانی‌اش یک دهم هست این در حالی هست که هر صندوقی که ضریب پشتیبانی زیر پنج دارد دارای بحران هست.

نوربخش افزود: البته دولت نسبت به این صندوق‌ها متعهد هست. سازمان تامین اجتما عی به منظور مقابله با کاهش ضریب پشتیبانی خود که هم اکنون بالای پنج هست برای هر تعهد منابعی در نظر گرفته‌ هست و بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نظام تصمیم‌گیری کشور به اهمیت صندوق‌های بیمه‌ای و بحران‌های پیش روی آن راه‌حل‌های مناسبی یافته هست، گفت: در این رابطه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطالعات بسیار گسترده‌ای انجام شده هست.

وی گفت: در زمینه رفاه بازنشستگان نیز تامین اجتماعی تلاش دارد که بازنشستگان را سهام‌دار کند تا امنیت خاطر آنان فراهم شود.

در پایان این نشست خبری اعلام شد که سازمان تامین اجتماعی کلیه تعهدات خود را به سانحه‌دیدگان حادثه ساختمان پلاسکو انجام داده هست. این تعهدات در قالب پرداخت مقرری بیکاری به بیمه‌شدگان بوده هست. همچنین تاکید شد که حمایت‌های اجتماعی از سانحه‌دیدگان انجام شده هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما