• تاریخ : ۲ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از بوشهر، سوم خرداد روزی هست که اتحاد و همبستگی ملتی به پاخاسته به ثمر نشست و رزمندگان با حماسه آفرینی توانستند با رزمی بی‌امان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران را پس از ۵۷۸ روز از چنگ دژخیمان بعثی بیرون آورند.

عملیات  بیت‌المقدس در تاریخ هشت ساله جنگ تحمیلی کم‌نظیر بود و رزمندگان پس از ۵۷۸ روز خرمشهر عزیر را آزاد کردند در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر سوم خرداد سال ۱۳۶۱  رادیوی جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر که خرمشهر شهر خون آزاد شد الله‌اکبر، الله‌اکبر اشک شوق را از چشم ملت ایران سرازیر و  مردم دستانشان را به شکرانه این نعمت به سوی آسمان بالا بردند.

یکی از رزمندگانیکه در عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر حضور فعالی داشت عباس نیری جانباز بوشهری هست.

ضمن عرض سلام لطفا خود را معرفی کنید؟

سلام علیکم، عباس نیری هستم، جانباز ۵۵ درصد که  برای دفاع از اسلام، رهبر و میهن خویش در جبهه‌های نبرد علیه دشمن حضور داشته‌ام.

فرمایید شما در چند عملیات در جبهه‌های نبرد شرکت داشتید؟

من در عملیات‌های گوناگون از جمله عملیات بیت‌المقدس، طریق‌القدس، رمضان، والفجر۲، والفجر۸ و عملیات بدر در جبهه‌های نبرد علیه دشمن بعثی حضور داشته‌ام.

با توجه به اینکه ‌در سا‌لروز فتح خرمشهر قرار داریم اگه ممکنه خاطره‌ای از این عملیات بازگو کنید؟

هر چند خاطراتی مهم و زیادی از این عملیات در اذهان هست ولی به مرحله سوم عملیات خرمشهر که منجر به آزادی خرمشهر عزیز شد اشاره می‌کنم، مرحله سوم عملیات برای آزادسازی شهر خرمشهر گردان را پشت دژ مرزی بردند تقریبا در منطقه شلمچه گردان مستقر شده بود.

نزدیک به ربع ساعت گردان در آن تاریکی شب نشستند و شهید حاج حسین خرازی فرمانده تیپ به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت امکان دارد گردان شما که برای عملیات می‌خواهید بروید تعدادی برنگردند چون که عملیات سخت هست بعد از صحبت‌های این فرمانده همه اعضای گردان با همدیگر خداحافظی کردند و حلالیت طلبیدند.

تقریبا ساعت ۹:۳۰ شب به سمت خاکریز عراقی‌ها حرکت کردیم و نزدیک به اذان صبح به مقر عراقی‌ها رسیدیم.

درگیری شروع شد تا ساعت ۹ صبح فردای آن روز تعدادی توانستند بعد از درگیری با عراقی‌ها و انهدام تانک‌های عراقی قسمتی از خاک خرمشهر را به دست گیریم و به موقعیت دیگری برگردیم تعدادی از بچه‌های بوشهر که در گردان بودند از جمله فرمانده شهید جمیری و شهید حسین کامکاری در آن عملیات شهید شدند و پیکر پاکشان هم در آنجا ماند تا دو ماه بعد پیکرشان یافت شد.

البته تعدادی از بچه‌های گردان ما هم از جمله حاج مهدی فاتحی و  آقای محمدی از کنگان و آقای توانائیان از بوشهر و تقریبا نزدیک به چهل نفر از گردان ما در آن عملیات اسیر شدند که تا ۱۱ سال این افراد در اسارت دشمن بودند.

در این عملیات شهید صیاد شیرازی ، باکری همت نقش مهمی داشتند که همشان فرمانده بودند.

 البته این را بگویم آن وقت هنوز سپاه تشکیل لشکر نداده بود و در قرارگاه مشترک محسن رضایی و صیاد شیرازی به عنوان دو نیروی اصلی راس فرمانده‌هان بودند.

خوب بفرمایید مرحله اول و دوم  عملیات بیت‌المقدس در فتح خرمشهر چگونه گذشت؟

 در تمام مراحل عملیات بیت‌المقدس حضور داشتم تا مرحله سوم خرمشهر با توان نیروها و رزمندگان آزاد شد و در این عملیات رزمندگان برای فتح خرمشهر و تحقق فرمان امام(ره) از همدیگر سبقت می‌گرفتند و با دست خالی و با ایمان به خدا دشمن تا دندان مسلح را شکست دادند.

اهمیت فتح خرمشهر برای ما بگو و چه چیری سبب این پیروزی شد؟

بی تردید فتح خرمشهر، یک مسئله عادی نبود بلکه معجزه الهی و امداد غیبی بود که به دست توانای رزمندگان اسلام رقم خورد و  فتح خرمشهر از آنجا دارای اهمیت ویژه بود که حضرت امام راحل هم  بیان کردند:فتح خرمشهر، یک مسئله عادی نبود بلکه مافوق طبیعت هست.

فتح خرمشهر از چه  جهتی مورد توجه قرار گرفت؟

عملیات بیت‌المقدس در فتح خرمشهر، با وجودی که دشمن برای نگهداری خرمشهر مرتب دست به ضد حمله می‌زد، ولی این ضد حمله‌ها، در اراده پولادین رزمندگان اسلام هیچ گونه خللی به وجود نیاورد.

با وجود اینکه دشمن سرتا پا مسلح بود در عملیات فتح خرمشهر ترس و وحشت عجیبی بر دل عراقی‌ها افکند ولی طوفان شوق سراپای وجود همه رزمندگان را فرا گرفته بود و هیچ نیرویی قادر نبود در مقابل این نیروی الهی ایستادگی کند.

بازگو کردن خاطرات فتح خرمشهر مورد توجه همگان هست چگونه باید این حماسه‌ها به نسل کنونی منتقل کرد؟

خرمشهر با تاریخی خون بار و حماسه‌ای جاوید، نماد رشادت‌ها و دلاوری‌های رزمندگان و مردمی هست که خاطرات کم نظیر آنان، برای همیشه به عنوان برگ زرینی در قلب تاریخ ثبت شده هست.

عمده‌ترین عامل پیروزی در فتح خرمشهر چی بود؟

عمده ترین عامل پیروزی در عملیات بیت المقدس وحدت و یکپارچگی اتحاد در نیروهای ارتش، سپاه و بسیج مردمی هست و رزمندگان در سایه فرماندهی مقتدر به این پیروزی شگرف دست یافتند.

البته روح ایمان و از خودگذشتگی و توجهات و مددهای الهی را هرگز نمی‌توان در این پیروزی بزرگ نادیده گرفت.

اگر در پایان صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

سوم خردادماه، در حقیقت به عنوان یکی از ایام اللّه فراموش نشدنی و خاطره آفرین در هشت سال دفاع مقدس  هست که پس از گذشت سالیان طولانی از این حماسه پیروزی آفرین، در می‌یابیم که در روز سوم خردادماه تنها آزادی خرمشهر نبود بلکه  ترفند دشمنان اسلام نقش برآب شد و اندیشه تسلط بر ایران، به زباله‌دان تاریخ پیوست.

این را هم بگویم که رزمندگان اسلام در نخستین اقدام خود پس از آزاد سازی خرمشهر، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند و خبر آزاد سازی خرمشهر به سرعت در همه جا منتشر شد و ملت ایران اسلامی را که مدت ها در آرزوی شنیدن چنین خبر مسرت بخشی بودند، غرق در شادی و سرور کرد.

بسیار سپاسگزارم

انتهای پیام/ش

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما