• تاریخ : ۲۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از شیراز، به نقل از اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، احمد تنوری در آئین پایانی سومین جشنواره شیرازشناسی به ارائه تعریفی از شهرهای تاریخی پرداخت و اظهار داشت: جشنواره شیرازشناسی که سومین دوره خود را پشت سر گذاشت می‌تواند یکی از بهترین جشنواره‌های کشور باشد و باید برای برگزاری آن در سایر شهرها کشور مانند تهران و حتی در دیگر کشورهای دنیا برنامه‌ریزی شود.

عضو کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌های شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شهرداری شیراز در اجرای بسیاری از برنامه‌ها در سطح کشور پیشرو بوده هست، خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز در ارائه شیوه نوین آموزش شهروندی با مشارکت آموزش و پرورش و همچنین برگزاری جشنواره‌هایی در راستای معرفی شهر شیراز نه تنها پیشرو که مبدع هست.

تنوری تصریح کرد: جشنواره شیرازشناسی در شناخت فرهنگ و هویت شهری هم پیشتاز و هم مبدع هست.

وی با تاکید بر اینکه شهر شیراز از دوران گذشته خاستگاه بخش اعظمی از فرهنگ و تمدن و هویت فرهنگی و تاریخی و اسلامی ملت ایران هست، بیان کرد: شیراز در بین شهرهای مختلف تاریخی ملت ما بیشترین نقش را در تکوین هویت کنونی ایران اسلامی دارد زیرا خاستگاه بیشترین تعداد مشاهیر تاریخی، فرهنگی، هنری، ادبی و دینی فرهنگ ایرانی هست.

عضو کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاه‌های شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه پیوستگی فرهنگی در شیراز از نسل‌های گذشته تاکنون حفظ شده هست، عنوان کرد: این پیوستگی در دهه‌های اخیر شاید آن طور که باید مدیریت فرهنگی نشده هست ما باید برای حفظ آن تلاش شود.

تنوری افزود: برگزاری جشنواره شیرازشناسی در حفظ پیوستگی ظهور چهره‌های ملی و جهانی به ویژه در حوزه فرهنگ در شیراز نقش مهمی ایفا کرده هست و سال‌های بعد هم باید بیشتر حمایت شود.

عضو ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در سازمان فرهنگی اجتماعی با ارائه این پیشنهاد که جشنواره شیرازشناسی در دیگر شهرهای کشورمان با همین سبک و سیاق برگزار شود گفت: این جشنواره قابلیت اجرا در دیگر کشورهایی که وارث فرهنگ و هویت ایرانی هست را دارد و باید برای اجرای آن با هماهنگی رایزن‌های جمهوری اسلامی و کشورهای هدف برنامه‌ریزی شود.

وی با بیان اینکه جشنواره شیرازشناسی را در دو گروه از کشورها می‌توان برگزار کرد کشورهایی همچون افغانستان، تاجیکستان و غیره که هویت و فرهنگ مشترک با ایران دارند را یک گروه از این کشورها برشمرد و افزود: بعضی کشورهای اروپایی که دشمنان انقلاب اسلامی ایران در آن کشورها به اسلام هراسی و ایران ستیزی مشغولند نیز می‌تواند از جمله کشورهای هدف برای برگزاری جشنواره‌های مختلف شیرازشناسی باشد.

تنوری به کشورهای دیگر دنیا که جمعیت زیادی از ایرانیان و شیرازی‌ها در آن ساکن هستند اشاره و تصریح کرد: با هماهنگی و کمک سازمان‌های دیگر مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مدیریت هماهنگی‌های فرهنگی وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی کشور و تخصیص بخشی از از بودجه‌های ملی به این جشنواره می‌توان برای برگزاری آن در کشورهای اروپایی نیز برنامه‌ریزی کرد.

وی تاکید کرد: باید دولت و مجموعه حاکمیت و کل نظام به این باور برسد که هویت فرهنگی شیراز می‌تواند در بیرون از مرزها برای تقویت عمق استراتژیک ما در منطقه و تقویت هویت ایرانی اسلامی در بین مسلمانان مقیم غرب کمک بسیاری کند.

رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز: با بیان اینکه می‌توان بخش‌های دیگری نیز به جشنواره شیرازشناسی اضافه کرد گفت: معرفی غذاها و شیرینی‌های سنتی شیراز و بعضی آجیل‌ها و تنقلات خاص شیراز و خوراکی‌های معروف و خاص این دیار در سطح کشورهای غربی بازار صادرات ویژه‌ای ایجاد می‌کند و می‌توان در این جشنواره به آن پرداخت.

 رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: ترغیب مردم به یادگیری و آموزش در مورد شیراز از دیرباز تاکنون از مهمترین اهداف سومین جشنواره شیرازشناسی بوده هست.

احمد همتی به تبیین کلیات سومین جشنواره شیرازشناسی پرداخت و اظهار داشت: بخش تخصصی شیرازشناسی، بخش نمایشگاه و کارگاه‌های هنرهای از یاد رفته صنایع دستی شیراز، بخش خوراک‌های شیرازی، بخش گل و گلخونه، بخش بازی‌های بومی و محلی، جشن شیرازی‌ها، آواها و نواهای شیرازی از جمله بخش‌های این جشنواره بوده هست.

وی افزود: بخش میراث فرهنگی معنوی شامل خاطره‌گویی از شیراز دیروز، آئین جوانمردی، عروسی‌های شیرازی، لالایی‌ها و نقالی و پرده‌خوانی، گویش شیرازی و فرهنگ و ادبیات شیراز نیز از دیگر بخش‌های سومین جشنواره شیرازشناسی هست.

معاون فرهنگی شهردار شیراز با بیان اینکه ترغیب مردم به یاد گرفتن در زمینه‌های مختلف از اصلی‌ترین اهداف جشنواره شیرازشناسی بوده هست، خاطرنشان کرد: مردم و مسئولان باید هویت شهری خود را بدانند.

همتی تصریح کرد: بدین منظور از نخستین روز آغاز به کار سومین جشنواره شیرازشناسی روزانه سه نشست تخصصی با موضوعات مختلف و در مجموع ۴۰ نشست تخصصی در مرکز شیرازشناسی برای علاقمندان برگزار شده هست.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه برای برگزاری این نشست‌ها از محققان و پژوهشگران متخصص استفاده شده هست، عنوان کرد: در هر یک از نشست‌های تخصصی ۴۰ تا ۵۰ نفر از علاقه‌مندان شرکت و از محضر این استادان استفاده کردند.

به گفته وی نشست تخصصی گردشگری خوراک، آشنایی با فرهنگ مردم شیراز با نگاهی به دیوان شیخ ابواسحاق اطعمه، گل گشتی در شیراز، شیراز قدیم، تزئینات و عناصر وابسته به معماری زندیه شیراز، آشنایی با فرهنگ مردم شیراز با نگاهی به سفرنامه‌ها، گویش شیرازی و پدیده‌های اجتماعی، آشنایی با نحوه گردآوری فرهنگ مردم شیراز و غیره از جمله نشست‌های تخصصی سومین جشنواره شیرازشناسی بوده هست.

معاون فرهنگی شهردار شیراز اظهار کرد: اساتید بزرگی همچون ابوالقاسم فقیری، جمال رادفر، جمال زیانی، مسعود منیعاتی و سایر اساتید تدریس و آموزش در نشست‌های تخصصی را بر عهده داشتند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما