• تاریخ : ۱۱ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از شیراز، روستای «خورجان» در بخش «مشهد مرغاب» شهرستان خرم‌بید قرار دارد. این روستای منحصر به فرد که دارای جاذبه‌ توریستی و گردشگری هست به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده هست.

این روستای ییلاقی دارای باغات دیدنی بسیار قدیمی و درختان چند هزار ساله هست. ۳ دختر چنار این روستا که قدمت چند هزار ساله دارد در فهرست آثار ملی و طبیعی کشور ثبت شده هست. نظراله مقصودی، دهیار روستای خورجان در گفت‌وگو با پردیس نیوز می‌گوید: این درختان چنار در کنار آب قرار گرفته‌اند و امر نگهداری از این درختان بر عهده اهالی روستا هست.

گمنامی روستای هدف گردشگری خورجان

وی با بیان اینکه علاوه بر این چنارها باغات قدیمی این روستا نیز جز جاذبه‌های منحصر به فرد این منطقه محسوب می‌شوند اما هنوز ثبت ملی نشده‌اند، می‌افزاید: سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن این جاذبه‌های طبیعی به روستا می‌آیند که بیشتر آنها اهالی فارس هستند و به دلیل ناشناخته بودن جاذبه‌های این روستا گردشگران دیگر استان‌ها به این روستا نمی‌آیند.

ناشناخته ماندن روستای «خورجان» تنها یکی از مشکلات این روستا محسوب می‌شود که در مقابل دیگر مشکلات به چشم نمی‌آید، یکی از اهالی این روستا از نبود اینترنت در این روستا گله می‌کند و می‌گوید: تلفن‌های این روستا از نوع GSM روستایی هست و این نوع تلفن‌ها خدمات اینترنت ارائه نمی‌دهند.

دهیار روستای خورجان می‌گوید: این روستا فاقد اینترنت هست و حتی تلفن GSM روستایی نیز از طریق روستای همجوار به این روستا تعلق گرفته هست.

رها شدن فاضلاب در کوچه پس کوچه‌های روستای خورجان

یکی دیگر از اهالی روستا از رها شدن فاضلاب خانه‌ها در کوچه‌‌ها گلایه دارد و می‌گوید: گندآبی که به دلیل رها شدن فاضلاب در کوچه‌ها ایجاد می‌شود علاوه بر چهره زشت و بوی بد سبب ایجاد بیماری می‌شود.

دهیار روستای خورجان در مورد شبکه فاضلاب روستا می‌گوید: این روستا قبلا لوله فاضلاب داشته اما به خاطر اجرای طرح‌های بهسازی بنیاد مسکن لوله‌های قدیمی از بین رفته هست و از سال ۸۷ نیز لوله‌های فاضلاب برای احداث شبکه فاضلاب به روستا آورده شده اما هنوز شبکه فاضلاب اجرا نشده هست.

مقصودی می‌افزاید: تاکنون نامه‌‌نگاری‌های زیادی برای احداث شبکه فاضلاب در روستا انجام شده هست اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته هست و همچنان فاضلاب منازل روستایی در کوچه‌ها رها می‌شود که کار غیربهداشتی هست و سبب ایجاد بیماری‌های زیادی می‌شود.

۲۲ روستای خرم‌بید فاقد شبکه فاضلاب

مجید روشن، مدیر آبفای روستایی خرم‌بید در گفت‌وگو با پردیس نیوز می‌گوید: شهرستان خرم‌بید ۲۳ روستا دارد همه آنها به جز روستای شهیدآباد فاقد شبکه فاضلاب هستند.

وی با بیان اینکه طرح احداث شبکه فاضلاب روستای شهیدآباد با اعتبار ۲ میلیارد تومان که اعتبار ملی هست در حال اجرا هست، می‌افزاید: با وجود اینکه لوله‌های شبکه فاضلاب روستای خورجان تامین شده هست اما طرح اجرای فاضلاب در این روستا به دلیل کمبود اعتبار هنوز اجرا نشده هست.

روشن می‌‌گوید: به احتمال زیاد بعد از اتمام احداث شبکه فاضلاب در روستای شهید‌آباد، شبکه فاضلاب روستای خورجان نیز اجرا شود.

خبری پردیس نیوز بنا دارد در سلسله‌ گفته‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت ۸ الی ۱۶ با شماره تماس ۰۷۱۳۲۲۸۱۹۷۵ با دفتر خبری پردیس نیوز استان فارس در جریان بگذارند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما