• تاریخ : ۳۱ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از اردبیل، استان اردبیل به دلیل دارا بودن آب و هوای مناسب و خنک در فصل تابستان میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی هست که وجود جاذبه‌های طبیعی و مکان‌های گردشگری در این استان همه ساله مسافران زیادی را در فصل تابستان به اردبیل روانه می‌کند.

از نمین و عنبران گرفته تا خلخال و کوثر و مشگین‌شهر همه و همه جاذبه‌های بکر طبیعی و گردشگری زیادی را در دل خود جای داده‌اند که همین امر سالانه بیش از ۹ میلیون مسافر را به سمت نگین گردشگری شمالغرب کشور، استان اردبیل سرازیر می‌کند.

توزیع جغرافیایی سفر در استان اردبیل سبب شده که شهرستان‌هایی مانند اردبیل، سرعین، مشگین‌شهر، نیر و خلخال بیشترین آمار ورود مسافران را به خود اختصاص دهند که در این میان شهر چشمه‌های بهشتی سرعین به دلیل دارا بودن آبگرم‌های معدنی و درمانی نقش ویژه‌ای در صنعت توریسم استان اردبیل دارد.

شهرستان نیر با قدمت دیرین از زیباترین شهرهای استان اردبیل هست که با داشتن چشمه‌های آب گرم و طبیعت بکر و سرسبز مستعد تبدیل شدن به یک شهر توریستی هست و وجود این ظرفیت های عظیم در کنار دیگر موهبت های طبیعی الهی می‌تواند سکوی پرشی باشد تا به واسطه آن شهرستان نیر از محرومیت و عقب‌ماندگی نسبی نجات یابد.

این روزها بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی مقصد سفر خود را پل‌معلق مشگین‌شهر انتخاب کردند و به همراه خانواده خود لحظات ماندگاری را در طولانی‌ترین پل‌معلق خاورمیانه در مشگین‌شهر سپری می‌کنند.

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای کم‌نظیر تاریخی ایران هست که از لحاظ معماری و کاشی‌کاری از شاهکارهای سده هشتم هجری قمری و سال‌های پس از آن بوده و پس از وفات شیخ به سال ۷۳۵ هجری قمری، به وسیله فرزند وی پایه‌گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد.

این بقعه از ده‌ها آثار بدیع تشکیل یافته که مضمون آن از رشته‌های مختلف هنری برگرفته شده و واحدهای مختلفی از جمله گنبد الله الله، گنبد جنت سرا، دارالمتولی، قندیل خانه، چینی خانه، چله خانه، شهید گاه و حرم سرا آن را از سایر بقعه‌ها متمایز کرده هست.

این مجموعه با دارا بودن بناهایی از سال ۷۳۵ تا ۱۰۳۸ هجری قمری به عنوان یک کلکسیون معماری، تزیینات معماری، کاشی‌کاری، پرحجم معرق، نقاشی دیواری، صندوقهای قبور منبت و مشبک‌کاری شده، دربهای نقره‌ای و تالار چینی خانه بیانگر شکوه معماری مذهبی از دوره ایلخانی تا صفوی هست.

ورود بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو به استان اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل در گفت وگو با خبرنگار پردیس نیوز در اردبیل اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۶ بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو در قالب مسافر وارد استان اردبیل شده هست که میانگین هر خودرو ۳ یا ۴ نفر می‌باشد.

کریم حاجی‌زاده گفت: طبق آمارها بازدید از موزه‌ها و مراکز تاریخی استان اردبیل امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۱ درصد افزایش داشته و اقداماتی در راستای مرمت و بازسازی محیط‌های تاریخی و موزه‌های استان اردبیل صورت گرفته هست.

وی افزود: توزیع جغرافیایی سفر در استان اردبیل سبب شده هست که در تمامی شهرستان‌های استان اردبیل به دلیل دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی شاهد افزایش آمار مسافران باشیم.

اسکان ۵۳۷ هزار نفرروز مسافر فرهنگی در مدارس استان اردبیل

احمد ناصری، مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در رابطه با آمار سفر فرهنگیان به اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل با تمام زیبایی و چشمه‌های بهشتی که دارد از ۵۳۷ هزار و ۳۴۳ نفرروز مسافر فرهنگی در تابستان امسال که در مدارس مجری اسکان مسافران پذیرش شده بودند، میزبانی کرده هست.

وی گفت: ۱۹ پایگاه، یک هزار و ۶ کلاس و دو مرکز آموزشی و فرهنگی اردبیل و سرعین برای اسکان مسافران فرهنگی در سطح استان اردبیل در نظر گرفته شوده بود که در این مراکز از خانواده‌های فرهنگیان استقبال و پذیرش شده و خدمات لازم و اولیه به این تعداد مسافران ارائه شده هست.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل بیان کرد: از ابتدای تابستان امسال تاکنون افتخار پذیرش ۲۱۴ هزار و ۹۳۷ نفر فرهنگی و غیرفرهنگی در قالب ۶۰ هزار و ۱۲ خانوار از سراسر کشور را داشته‌ایم و تلاش و جدیت بر این بوده تا بتوانیم خدمات مناسب و شایسته‌ای را به مسافران و گردشگران ورودی به استان ارائه داده و رضایت آنها را جلب کنیم.

گفته از محمدرضا فرض‌اللهی

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما