• تاریخ : ۲۴ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از ارومیه، خانه “اربابی” که روزگاری در روستای دیزج سیاوش در اطراف ارومیه قرار داشت اما اکنون در محدوده داخل این شهر در خیابانی به نام شورا واقع شده از آثار کهن و تاریخی هست که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده هست.

این ساختمان از بناهای اواخر دوره پهلوی هست و یکی از مهمترین شاخص‌های معماری معاصر محسوب خواهد شد، اجرای کاملا متقارن و منتظم بنا، مهارت به کار رفته در اجرای آجرکاری جداره خارجی، طرح بغدادی پوشش شیروانی سقف بنا، بالکن واقع در ضلع شمالی، مقاومت بالا در برابر گذشت زمان و عوامل مخرب جوی، حفظ ایستایی و طرح اصلی بنا از دلایل ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی هست.

خانه اربابی دیزج سیاوش ارومیه، بنایی ویلایی در دو طبقه با ۱۸ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۵٫۸ متر ارتفاع هست که به شکل مستطیل و کاملا متقارن احداث شده و در ساخت آن از مصالحی مانند خشت، آجر، ملات ماسه و شن و در پی بنا از سنگ‌های لاشه استفاده شده هست.

این بنا با کاربری مسکونی و مالکیت دولتی در محوطه ای معروف به باغ سیاوش واقع در خیابان شورای شهر ارومیه قرار دارد که این روزها در میان آپارتمان های بدون سکنه بانک مسکن در حال مرمت هست اما دیگر جلوه سابق خود را ندارد.

مرمت اساسی درب و پنجره ها، انجام محوطه سازی با ایجاد سنگ فرش فضای سبز و سردرب و نمای اصلی و نصب تاسیسات روشنایی از جمله مرمت های در دست اجراست

تا کنون بخش مهمی از نمای داخلی بنا بندکشی و تمیزکاری شده هست و مرمت کارهای آجری در کل بنا نیز انجام شده هست.

گفته و تصاویر: محمد آقایی پر

انتهای پیام/‌ع/ش

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما