• تاریخ : ۲۳ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از قم، آموزش و پرورش با انتشار دفترچه راهنمایی که تمامی اطلاعات لازم برای آگاهی دانش‌آموزان و والدین آن‌ها جهت  انتخاب شاخه، رشته تحصیلی و انتخاب مدرسه مناسب در چارچوب ضوابط و مقررات هدایت تحصیلی، وضعیت مدارس دولتی و هیئت‌امنایی موجود و محدوده جغرافیایی ثبت‌نام در هر یک از آن‌ها را با هدف فراهم کردن فرصت‌‌های عادلانه، تسهیل دسترسی و ثبت‌نام دانش‌آموزان در رشته‌های متنوع پایه دهم، ارائه کرده هست.

 در واقع اجرای طرح هدایت تحصیلی مسیر آینده شغلی دانش آموزان را تعیین و توازن رشته‌ای را در آموزش و پرورش ایجاد می‌کند. حال باوجود اشباع این رشته‌ها و نیاز بازار کار، خانواده‌ها و دانش آموزان آن‌ها باید آگاهی کافی نسبت به اجرای این طرح  را پیداکرده، تا بتوانند با توجه به طرح مذکور تصمیمات سرنوشت سازی برای آینده شغلی فرزندانشان رقم بزنند.

در همین رابطه بسیاری از مادران دانش‌آموزان به علت عدم اطلاعات کافی از سوی آموزشگاه‌ها نسبت به اجرای این برنامه ابراز نارضایتی کردند. تا جایی که در این زمینه مادر یکی از دانش آموزان پایه نهم در گفت‌وگو با خبرنگار پردیس نیوز در قم، اظهار داشت: معدل دخترم ۱۹ شده اما بااین‌حال اجازه ثبت‌نام در مدارس نظری و رشته تجربی را ندارد و باید فرزند خود را در رشته کار و دانش ثبت‌نام کنم، من از مسئولان این سؤال می‌پرسم که آیا ممکن هست دانش‌آموزی با معدل بالا به رشته کار و دانش برود؟

 این مادر ادامه داد: چرا اسم این کار را انتخاب رشته گذاشته‌اند؟ اگر انتخاب هست پس باید انتخاب موردنظر خود دانش‌آموز باشد که در این راستا سرنوشت دانش‌آموز را رقم می‌زند و حتی والدین آن‌هم نمی‌توانند در علاقه فرزند خود دخالت کنند.

در این زمینه مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم  بر این نظر هست که، باوجود علاقه دانش‌آموزان و والدین آن‌ها  برای تحصیل در رشته‌های نظری به‌ویژه علوم تجربی، اما این دانش‌آموزان پس از فراغت از تحصیل در به‌دست آوردن شغل با مشکل مواجه می‌شوند.

تأمین آینده شغلی و ایجاد تعادل رشته‌ای با هدایت تحصیلی

حمیدرضا شیخ‌الاسلام هدف از اجرای این طرح را تأمین آینده شغلی دانش آموزان و سوق دادن آنان به سمت‌وسوی تحصیل در رشته‌هایی که از پی آن تعادل رشته‌ای برقرار خواهد شد، می‌داند و بر این باور هست که اگر هدایت تحصیلی دانش آموزان در سال‌های گذشته به‌درستی صورت می‌گرفت امروز شاهد مشکلات بسیار در این زمینه نبودیم.

 وی با اشاره به روند اجرای طرح هدایت تحصیلی خاطرنشان کرد: مدیران مدارس دوره اول متوسطه در زمان مقرر با برنامه‌ریزی مناسب نسبت به توجیه کامل دانش‌آموزان و خانواده‌ها بر اساس محتوای این دفترچه راهنما اقدام کرده، تا ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان پایه نهم در تابستان امسال با زمان‌بندی مقرر و شرایط مطلوب انجام شود.

در همین رابطه به گفت‌وگو با مدیر دبیرستانی نمونه دولتی که ۵۳ درصد از پذیرفته‌شدگان استعدادهای درخشان استان قم را به آموزشگاه خود اختصاص داده هست، پرداختیم و از او علت چنین موفقیتی را نیز جویا شدیم.

زهره شرفی به بیان علاقه خود به حرفه معلمی پرداخت و اظهار داشت: وقتی سخن از معلمی به میان می‌آید، اولین مطلبی که ذهن هر فردی را درگیر می‌کند، لفظ آموزش و پرورش هست. آری در واقع یک معلم با پرورش و پروراندن یک گل سرو کار دارد، حرفه‌ای که علیرغم سختی و مشقت‌های پیش رو، تنها شیرینی و لذت عشق هست که آن را جور دیگری معنا می‌کند. عشق به رویش و شکفتن، پرورش و پروراندنی که به یادگیری و کسب علم دوطرفه منجر می‌شود.علمی که به‌منظور پروراندن فرزندانمان، لاجرم نیازمند کسب دانش و مهارت بیشتری خواهیم بود.

ایجاد فعالیت‌های خلاقانه در افزایش انگیزه و تخلیه هیجانات

مدیر این دبیرستان نمونه دولتی باکمال تواضع، موفقیت مجموعه خود را کار جمعی و گروهی دانست و تصریح کرد: در کسب موفقیت آموزشگاه تک‌تک همکاران با ایفای نقش خود به نحو احسن و بعد از آن دانش آموزان عزیز سهیم هستند. بله عاشقانه کار کردن در یک مجموعه نکته کلیدی موفقیت در آن مجموعه به‌حساب می‌آید. بعد از ۲۴ سال سابقه کاری و سرو کار داشتن با روح و روان و پرورش همه‌جانبه استعدادهای دانش آموزان در مقاطع مختلف و برقراری رابطه عاطفی مناسب با هر دانش‌آموز، بسته به شرایط روحی او را، می‌توان عاملی جهت پیشرفت و سوق دادن او به سمت موفقیت و رشد استعدادهایش معرفی کرد.

وی با اشاره به فنون و شگردهای به کار گرفته‌شده در آموزشگاه خود عنوان کرد: به دلیل علاقه و عشق به دانش آموزان خود، مدت زیادی از ساعت‌های روز را با حساسیت‌های بیش‌ازحد، به مطالعه و بررسی دغدغه و مشکلاتشان سپری می‌کنم، در نهایت بعد از شناسایی مسائل و مشکلات دانش آموزان با مشورت همکاران به برنامه‌ریزی امور آموزشی و پرورشی آن‌ها می‌پردازیم. حال در این مرحله بعد از بررسی و شناسایی مسائل، با والدین دانش آموزان نیز ارتباط‌گیری مناسبی انجام می‌شود که درنتیجه این جلسات و پیگیری‌ها و برقراری ارتباط‌ها، همکاری صمیمانه‌ای بین سه ضلع والدین، آموزشگاه و دانش آموزان و رضایت جملگی آنان را فراهم خواهد کرد.

به گفته شرفی اداره آموزشگاه و کلاس‌های درسی ما باید کاملاً دانش‌آموزی و دانش‌آموز محور باشد، کارگاه‌های عملی، گفته‌های میدانی، کارگروه‌های تحقیقاتی همه این موارد توسط خود دانش‌آموز انجام شود، که این خود ذهن خلاق را در آن‌ها ایجاد کرده و سبب تخلیه هیجانات درونی و استرس‌های آن‌ها شده و در واقع آموزش ارائه‌شده در آموزشگاه‌ها، صرفاً نباید بر پایه تدریس کتاب‌های درسی صورت گیرد بلکه با تشکیل کارگروه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی که می‌توان به ایجاد انگیزه در بین دانش آموزان کمک کرد که بر این اساس کار تحقیقی و  پژوهشی و توانایی حل مسئله در آن‌ها افزایش‌یافته و ذهن آن‌ها را درگیر کرده تا دانش‌آموز با انگیزه بیشتری در کلاس درس حاضر شود که این خود نتیجه بهتر و مثبتی را در پی خواهد داشت.

این مدیر نمونه با اشاره به اهمیت تربیت صحیح و مناسب با توجه به دستورات دینی افزود: با توجه به شرایط جامعه کنونی ما والدین و مربیان و مسئولین تربیتی باید از اطلاعات و مهارت‌های کافی برای پاسخگویی به نیازهای دانش آموزان در این برهه حساس برخوردار باشند، که همانند یک مشاور در مقابل مسائل و مشکلات آنان وارد عمل شده و با اعمال جهت‌دهی صحیح، دانش آموزان ما را تحت تربیت مناسبی قرار دهند.

وی انجام فعالیت‌های پرورشی و فوق‌برنامه را نیز در راستای رشد همه‌جانبه‌ دانش آموزان حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: فعالیت‌هایی نظیر تحقیق پژوهی از زندگی شهدا و سیره عملی آن‌ها و بزرگان دینی همچنین شرکت در مسابقات قرآنی و ایجاد خلاقیت در این زمینه و تلفیق هنر با آن، فعالیت‌های علمی، ادبی و دیگر برنامه‌ها در رشد همه‌جانبه دانش آموزان این مقطع مؤثر خواهد بود. حال برای چاره‌جویی در مسائل دانش آموزان باید به علاقه، استعداد و قابلیت‌های هر دانش‌آموز به‌طور مجزا پرداخته شود که این خود مستلزم صرف وقت و به‌کارگیری مشاوران و کارشناسان ذی‌صلاح خواهد بود.

به نظر می‌رسد بحث تربیتی و مشاوره‌ای در اداره مدارس در اولویت قبل از آموزش قرار دارد، اگر در وهله‌ نخست دانش‌آموز را با توجه به نیازهای روانی و عاطفی او شناخت و بعد از برقراری رابطه عاطفی مناسب، شروع به آموزش کرد و بین مربی، مدیر و دانش‌آموز و والدین آن‌ها بتوان ارتباط صمیمانه مستحکمی برقرار کرد، نتیجه بهتری در کسب موفقیت به دست خواهد آمد و از همه مهم‌تر بحث آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در زمینه اجرای طرح هدایت تحصیلی که خود برحسب استعداد و قابلیت‌های دانش آموزان با استفاده از فرایند مشاوره انجام می‌شود، یا تعریف ظرفیت‌های تعیین‌شده برای انتخاب رشته برای دانش‌آموزان باید به‌قدری قوی و کامل باشد که موضوع مورد بحث سبب گسترش دامنه‌ نگرانی و نارضایتی دانش‌آموزان و خانواده‌ها نشود.

گفته از الهام پناهی فر

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما