• تاریخ : ۲۲ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از چابهار بسیاری از کشاورزان در نقاط روستایی سیستان و بلوچستان براثر خشکسالی‌های بی‌سابقه، زمین‌ها و دام خود را رها کرده و به شهرها مهاجرت کردند و هم‌اکنون چیزی حدود ۵۰۰ هزارنفر از آن‌ها در سکونت‌های غیررسمی حاشیه شهرهای‌ زاهدان،چابهار،کنارک،ایرانشهر و زابل(شهرهایی با بیشترین جمعیت حاشیه‌نشینی در سیستان و بلوچستان) با کمترین امکانات و در فقر مطلق زندگی می‌کنند.

خشک‌سالی‌های بی‌سابقه روند آبرسانی به مردم محروم روستاها را که همچنان باوجود خشکسالی در روستا زندگی می‌کنند با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده هست؛به گفته مدیرعامل آب ‌و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان از مجموع پنج هزار و پانصد روستای دارای سکنه این استان چیزی حدود هزار و سیصد روستای فاقد شبکه آب به‌وسیله تانکر و به‌صورت سقایی آب‌رسانی می‌شوند و حدود دوهزار روستای دیگر هم در انتظار همین سهیمه سقایی هستند.

شهرستان خاش شاید بیش از دیگر شهرستان‌های سیستان و بلوچستان طعم خشکسالی را چشیده و درگیر آن شده هست. به گفته مسئولان محلی در این شهرستان، متوسط بارندگی در خاش امسال نسبت به سال قبل چیزی حدود ۸۸ درصد کاهش داشته هست؛خبرنگار ما در خاش دوربین به دست گشتی‌زده در روستاهای این شهرستان و نگاهی کرده به بحران خشکسالی در این خطه از سیستان و بلوچستان.

شهرستان خاش در شرق سیستان و بلوچستان و در فاصله ۱۸۵ کیلومتری از جنوب زاهدان واقع هست؛آتشفشان معروف و نیمه‌فعال تفتان نیز در این شهرستان قرار دارد.

                                                                                                                                                                                               گفته از سید امیرحسین عظی

انتهای پیام/م

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما