• تاریخ : ۵ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از زاهدان، هر چند تنها سینمای سیستان و بلوچستان هم پنج ماه قبل و با همکاری هلال احمر در زاهدان ساخته شد ولی شهرهای زابل و چابهار نیز چند وقتی هست که با کمک اداره ارشاد اسلامی صاحب سینما شده‌اند.

این در حالی هست که در سامانه جامع اطلاعات سینماهای کشور در انجمن سینما داران ایران تنها نام یک سالن سینمای درجه دو با ظرفیت ۲۱۰ صندلی در استان دیده می‌شود. یعنی در تمام مساحت ۱۸۲ هزار کیلومتر مربعی استان که ۹ برابر مساحت استان تهران هست، تنها یک سالن سینما وجود دارد، اما تعداد سینماهای استان تهران در این سامانه ۶۲ مورد یعنی ۶۲ برابر سیستان و بلوچستان هست.

در واقع از مجموع جمعیت ۲٫۸ میلیون نفری استان تنها روزی ۶۳۰ نفر می توانند فیلم ببیند، چراکه سینما اشراق زاهدان روزانه تنها در سه سانس عصر و شب میزبان سینما دوستان هست و صبح‌ها کاربری این سینما اداری هست.

سینما هلال نیز که اوایل شهریور امسال به بهره‌برداری رسید تا کنون تنها ۸ فیلم سینمایی اکران کرده هست، نیز تنها در دو سانس ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ فیلم پخش می‌کند، هر چند که این سینما حدود یک ماه نیز در این مدت تعطیل بوده هست.

در حال حاضر ۱۶ مرکز شهرستان و ۲۱ شهر در سیستان و بلوچستان سینما ندارند، طوری که بعضی از شهرهای فاقد سینما جمعیتی بین ۹۰ تا ۱۴۰ هزار نفر دارند.

این موضوع سبب شده تا مسئولان سینمایی کشور طرحی برای توسعه پوشش سینما در استان‌های محرومی مثل سیستان و بلوچستان اجرا کند.

اجرای طرح سینما کوچک در سیستان و بلوچستان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در این باره گفت: بر اساس طرح جدید سازمان سینمایی، ادارات ارشاد و شهرداری‌های استان در حال تجهیز سالن‌هایی برای ایجاد سینما کوچک هستند که تا کنون ما برای سه شهرستان اینکار را انجام داده‌ایم.

حسین مسگرانی ادامه داد: علاوه بر این طرح سینماهای سیار را به مناسبت جشنواره فجر پیگیری کردیم  و دو مجموعه سینما سیار هم در جنوب و شمال استان اضافه خواهد شد.

وی افزود: یکی از نتایج برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان باید این باشد که مخاطب سینما را زیاد کنیم یعنی زمینه حضور مخاطب در سینما را فراهم کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: فرق فیلم دیدن در سینما با فیلم دیدن در خانه بسیار زیاد هست. در کشورهای پیشرفته با تمام امکاناتی که برای دیدن فیلم وجود دارد بلیط سینما به سختی پیدا خواهد شد زیرا استقبال مردم در این کشورها بسیار زیاد هست.

مسگرانی اضافه کرد: خود دیدن فیلم در سینما یک حرکت فرهنگی هست، کسانی که با سینما آشنا هستند می‌دانند حس و حال تماشای فیلم در سینما با مشاهده آن در قاب تلویزیون خانگی بسیار متفاوت هست. پس سینما رفتن و ترویج این فرهنگ در استان باید تقویت شود.

وی با درک اهمیت نقش سینما در توسعه فرهنگی و اجتماعی استان گفت: شهرهای استان به سالن‌های سینمایی نیاز دارند که جشنواره فیلم فجر این فرصت را فراهم می‌کند تا از شمال تا جنوب استان این اتفاق بیفتد.

چرا مردم زاهدان از عملکرد سینما هلال راضی نیستد؟

گفتگوی خبرنگار پردیس نیوز با تعدادی از شهروندان زاهدان در باره کیفیت خدمات سینما هلال زاهدان راضی کننده نیست، آنها می‌گویند سینمایی که در روزهای شروع فعالیتش فقط یک فیلم اکران کند و فقط همین فیلم را بیش از یک ماه روی پرده نگاه دارد معلوم هست که کسی را راضی نمی کند، از طرفی تعداد کم سانس‌های اکران و اطلاع رسانی نامناسب نیز از سایر ایرادات جدی این سینما هست.

بعضی از مردم نیز می‌گویند که این سینما کاربری‌های مختلف دارد و بخش اندکی از کاربری آن صرف نمایش فیلم می‌شود.

حسین مسگرانی مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان نیز با تایید تلویحی این موضوع در پاسخ به خبرنگار ما در باره چرایی وضعیت کنونی سینما هلال زاهدان گفت: ما معتقدیم که اولویت کاربری سالن سینما هلال زاهدان باید پخش فیلم باشد.

وی ادامه داد:  با توجه به اینکه بهره بردار سالن بخش خصوصی هست هنوز نتوانستیم با شرکت‌های پخش فیلم قرارداد ببندیم و در حاضر فقط فیلم اشنوگل در این سالن اکران می‌شود.

مسگرانی افزود: قبل از اینکه با شرکت‌های پخش فیلم قرارداد ببندد مشکلاتی فنی در سالن وجود داشت و یا استقبال مناسب نبود گاهی هم با هماهنگی برنامه‌های فرهنگی آنجا برگزار می‌شد که منجر به تعطیلی شد.

مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان گفت: تذکر داده شده که باید اولویت کاربری این سالن نمایش فیلم باشد و روزی ۳ نوبت باید در این سالن فیلم سینمایی پخش شود مگر اینکه برای بهره برداری دیگر مجوز دریافت کنند و این کار را با هماهنگی ارشاد انجام دهند.

وی اضافه کرد: به هر حال بهره بردار این سالن بخش خصوصی هست خودشان باید قرارداد ببندند و خودشان هم باید هزینه  کنند. ما تعهدی برای تجهیز و هزینه کرد در این سالن نداریم کما این که برای هزینه سیستم پخش کمک کردیم و قرار شد هزینه آن را سازمان سینمایی پرداخت کند که بهره بردار سالن پیگیر هست تا وجه آن را دریافت کند.

به گفته پردیس نیوز، سینما هلال پس از افتتاح در اوایل شهریور امسال تنها ۸ فیم اکسیدان، ساعت ۵ عصر، رگ خواب، ایتالیا ایتالیا، نگار، خالتور، من و شارمین و اشنوگل را اکران کرده هست. بطوریکه پایه اکران فیلم‌ها در آن فقط دو سانس در ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ هر روز هست اما بعضی روزها در یک سانس فیلم نمایش داده هست.

به احتمال قوی این عملکرد ضعیف سبب شده تا هنوز نام این سینمای به اصطلاح تخصصی استان در سامانه جامع اطلاعات سینماهای کشور در انجمن سینما داران ایران ثبت نشود.

انتهای پیام/ش

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما