• تاریخ : ۱ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از ارومیه، تأثیر نامطلوب آدمی بر طبیعت سابقه چندانی ندارد و این اخلال در محیط زیست یک پدیده‌ نسبتاً تازه هست که به دو عامل مهم افزایش جمعیت انسانی و تسلط جمعیت انسان بر طبیعت مربوط می‌شود.

حفظ محیط زیست پاسخ به یکی از نیازهای امروز جامعه برای نگاهداری بیش‌تر ازمحیط زیست و رعایت حقوق عمومی هست و تخریب محیط زیست معلول نابرابری‌های اجتماعی و استفاده‌های غلط از طبیعت و یکی از عوامل تضییع حقوق انسان‌هاست و با نگاهی به متون دینی می‌توان دریافت که محیط زیست و توجه به تأمین سلامت آن و حرکت در جهت دستیابی به محیط سالم از حقوق اساسی بشر هست.

باید زمینه‌ای فراهم ساخت تا انسان بتواند دریک محیط پاک و منزه به تلاشی معنوی مادی خود برای استمرار زندگی و بقای طبیعت حرکت کند چراکه بدون امنیت زیست محیطی جهانی نمی‌توان امنیت ملی و حتی اجتماعی را تضمین نمود.

آدمی حق دارد از نعمت‌های الهی استفاده کند اما این استفاده نباید آن چنان باشد که حق دیگران در خطر قرار گیرد به عبارت دیگر، انسان همان‌گونه که حق استفاده و بهره‌مندی از محیط زیست سالم را دارد مسئولیت درست استفاده کردن از آن را نیز بر عهده دارد.

امروزه رابطه انسان با جهان طبیعی به دلیل رخ دادن طیف وسیعی از بحران‌های محیطی در مقوله های خاص و گاه آزاردهنده در آمده و طراحی شهرها و ساختمان‌ها در سراسر دنیا گاه اسباب بهبود و گاه سبب تخریب محیط زیست در زمین شده هست.

فرهنگ سازی حفظ طبیعت اولویت کاری دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد

یک شهروند فعال در حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار پردیس نیوز در ارومیه اظهار داشت: اغلب روز جمعه را با خانواده در دامان طبیعت می‌گذرانیم چراکه این مهم برای هر فردی در زندگی جزو یکی از ملزومات هست.

رضا محبوبی خاطرنشان کرد: باید قدر طبیعت را دانست و رهاسازی زباله و پسماندهای غذایی یکی از عادت‌هایی بدی هست که می‌تواند توسط انسان انجام شود و باید بدانیم که این زباله‌ها به سختی بازیافت می‌شوند.

محبوبی با بیان اینکه به سبب وجدان و فرهنگ خود پس از گذران اوقات در طبیعت زباله‌ها را با خود حمل کرده و در جای مخصوص خود قرار می‌دهیم چراکه احترام به طبیعت شعار نخست ماست، افزود: برای جلوگیری از کارهای ناشایست فرهنگ سازی را در اولویت کارهای خود قرار دهیم.

آلودگی طبیعت آلودگی خود انسان هست

یکی دیگر از شهوندان ارومیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار پردیس نیوز اظهار داشت: معمولاً مردم در طبیعت حضور پیدا می‌کنند تا از آب و هوای دل‌نشین و سالم استفاده کنند و حضور در محیطی طبیعی به نفع خود فرد هست.

محمد رضایی با اشاره به مشاهده زباله در طبیعت خاطرنشان کرد: در این صورت احساس خوبی به انسان دست نمی‌دهد و سبب آزردگی خاطر می‌شود و باید همگان بدانیم که طبیعت به سبب پاکی‌اش مشهور هست و آلودگی در طبیعت همانند آلودگی خود انسان هست.

رضایی بیان کرد: طبیعت همانند جزئی از بدن انسان هست و همانند خود باید از این مهم به خوبی مواظبت کنیم و همان‌گونه که از اروپاییان تمامی کارها را فرامی‌گیریم باید همان‌گونه نیز همانند آن‌ها در حفظ طبیعت کوشا باشیم.

رهاسازی زباله در طبیعت به جامعه صدمه می زند

یکی دیگر از شهروندان ارومیه  نیز در گفت‌وگو با خبرنگار پردیس نیوز با اشاره به چهره نامطلوب طبیعت منطقه “بند” ارومیه اظهار داشت: از مردم تقاضا داریم پسماندهای غذایی وزباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند چرا که در نهایت سبب آلودگی و ضرر رساندن به محیط و جامعه می‌شود.

علی قلیزاده با اشاره به جلوگیری از رهاسازی زباله در طبیعت خاطرنشان کرد: این مهم باید در میان مردم فرهنگ سازی شود و رسانه‌های دیداری و نوشتاری می‌توانند این مهم را به سرمنزل مقصود برسانند تا مردم را در فراگیری این آموزش‌ها یاری کنند.

قلی‌زاده یادآور شد: ما تا حدودی راحت طلب هستیم  که باید این موضوع را کنار گذاشت.

گفته و فیلم: علی آقایاری و یوسف عباسی

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما