• تاریخ : ۱۵ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبرنگار ایلنا، محمد باقر نوبخت در همایش روز ملی روستا و عشایر که در سالن اجلاس سران برگزار شد، بیان داشت: دربرنامه ششم باید برای یک میلیون و نهصد و چهارده هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم که تحقق این امر نیاز به توجه ویژه و برنامه ریزی دارد.

وی افزود: نرخ رشد جمعیت در جامعه روستایی ۶۷ صدم درصد کاهش داشته که نشان می‌دهد جامعه روستایی کشور با تقلیل کیفیت مواجه هست.

نوبخت گفت: امروزه کشورها منظرهای دیگری را برای توسعه یافتگی خود در نظر می گیرند  و دیگر بر این اساس  تقسیم نمی شوند که چه میزان در زمین آنها منابع وجود دارد و یا چقدر ساخت و ساز انجام داده اند عنصری که کشورها را براساس آن رده بندی می‌کنند این هست که در آن کشور چه میزان افراد فرهیخته وجود دارد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه در نگاه توسعه؛ راه، پل، ذخایر معدنی همچون گذشته اولویت ندارد، بیان داشت: نخبگان هر کشور در این ارتباط تاثیرگذارند و در برنامه ششم توسعه چنین نگاهی به توسعه روستاها شده هست.

رییس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با آخرین آمار سرشماری کشور گفت: بعضی در واکنش به آمار جمعیت روستایی و نرخ رشد جمعیت می‌گویند که در این پنج سال تعدادی از روستاهای کشور تبدیل به شهر شده‌هست این حرف درست هست، اما باید توجه داشت که دلیل اصلی این امر افزایش مهاجرت از روستا به شهر هست.

نوبخت با اشاره به اینکه جمعیت کل بیکاری در روستاهای کشور به دلیل مهاجرت‌های صورت گرفته، کاهش یافته هست، بیان داشت: باید توجه داشت که وضعیت بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۵ سال از بیش  از ۱۸ درصد به بیش از ۲۲ درصد افزایش یافته هست که این امر موجب نگرانی هست.

نوبخت در ادامه گفت: جمعیت فارغ التحصیلان روستایی از ۵۳۰ هزار نفر به ۹۱۰ هزار نفر در آخرین سرشماری افزایش یافته هست.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی بازسازی، نوسازی و بهسازی خواهد شد، بیان داشت: اگر یک فرد اشتغال مورد نظر را در جامعه روستایی نداشته باشد نمی‌توان مانع از خروج آن فرد شد، پس اشتغال در روستا حایز اهمیت هست.

سخنگوی دولت بیان داشت: باید اقدام ویژه ای برای اشتغال جوانان در مناطق روستایی صورت گیرد.

وی در پایان گفت: طبق برنامه ششم اگر بخواهیم براساس برنامه ششم توسعه یک میلیون و نهصد و چهار هزار فرصت شغلی در جوامع روستایی ایجاد کنیم باید با برنامه ریزی این کار صورت گیرد.

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما