• تاریخ : ۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نجف لک زایی عصر امروز در جلسه بازخوانی اندیشه‌های امام خامنه‌ای با موضوع صلح و عدالت که در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر قم برگزار شد، با اشاره به توجه به صلح از منظر روابط بین‌الملل و مطالعات صلح و امنیت در علوم اسلامی اظهار داشت: در بیانات رهبر معظم انقلاب تأکید جدی بر حفظ جایگاه علمی در این مباحث مشهود هست.

 وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در رابطه با پیگیری ریشه و پایه علوم انسانی در قرآن افزود: صلح عادلانه به لحاظ فلسفه وجودی ریشه در امنیت متعالی دارد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: امنیت متعالیه علاوه بر بقای دنیوی، بقای اخروی را هم در نظر گرفته و در کنار بعد مادی بعد معنوی و روحانی را هم مورد توجه قرار می‌دهد.

لک‌زایی صلح عادلانه را متغیر وابسته امنیت متعالیه دانست و بیان کرد: کسیکه مفهوم امنیت متعالیه را در قرآن فهم کند به صلح عادلانه معتقد شده و کسی که در پی امنیت دنیا محورانه باشد به مفهوم عدالت بها نمی‌دهد و به همین دلیل مفهوم عدالت در دنیای بین‌الملل معنایی ندارد.

وی با بیان آیه‌ای از قرآن کریم خاطرنشان کرد: خداوند متعال مسلمانان را از برقراری رابطه باکسانی که با آن‌ها در راه دین نمی‌جنگند نهی نکرده و درباره رابطه عادلانه با غیرمسلمانان که سر جنگ با آن‌ها را ندارند نظر منفی ندارد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم بیان کرد: مسلمانان با گروهی که با آن‌ها در دین مشکل داشته و می‌جنگند نباید ارتباط برقرار کنند و نمونه بارز این امر صهیونیست‌ها بوده‌اند که نماد اشغالگری در دنیا هستند.

لک‌زایی عنوان کرد: مبنای اقتدار در نظام‌های مادی مبتنی بر قدرت مادی بوده و این نظام‌ها با استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی در سلطه‌جویی از هم پیشی می‌گیرند و با تبلیغات فریبکارانه، با تزویر کار خود را پیش می‌برند،  اما در اسلام این اقتدار متکی به اعتماد به خداوند متعال بوده و به‌جای سلاح ایمان حرف اول را می‌زند.

وی ادامه داد: سلطه، پول و تزویر سه محور جدانشدنی نظام‌های غیرعادلانه بوده و هر صلحی که متکی بر یکی از این محورها باشد مطلوب نیست اما در مفهوم صلح عادلانه بحث سلطه و ملاک‌های غیر الهی مطرح نیست.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تأکید کرد: طبق نظر مقام معظم رهبری صلح تحمیلی از جنگ مخرب‌تر هست، چراکه با صلح مبتنی بر زور، ظلم نهادینه می‌شود و در معارف الهی صلح به‌ دور از اغراض قدرتمندان و سلطه‌گران مطلوب هست.

لک‌زایی با بیان سخنان رهبر معظم انقلاب در زمینه تقدم مفهوم عدالت بر مفهوم صلح ابراز کرد: مفهوم صلح به‌طور مطلق ارزش محسوب نمی‌شود و عدالت باید مقدم بر آن باشد.

وی افزود: مطالعات صلح باید در حد یک‌رشته و یا گرایش علمی موردمطالعه قرار گیرد، چراکه در قرآن و روایات و در آثار فیلسوفان و فقهای سیاسی اندیشه‌های قابل‌تأملی در این زمینه وجود دارد.

انتهای پیام/ش

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما