• تاریخ : ۷ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

نیره پورملائی در گفت‌وگو با خبرنگار پردیس نیوز در چابهار اظهار داشت: تمساح پوزه کوتاه تالابی یا به زبان بلوچی “گاندو” یک گونه جانوری خجالتی، محتاط و ترسو هست که با کمتر از ۳۰۰۰ سر جمعیت در دنیا در خطر انقراض و نابودی قرار دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: زیستگاه اصلی این گونه جانوری کشورهای جنوب شرق آسیاست و چیزی بالغ بر ۴۰۰ سر تمساح نیز در ایران و در محدوه رودخانه‌های سرباز، باهوکلات چابهار و کاجو زندگی می‌کنند.

به گفته پورملائی زیستگاه حفاظت شده تمساح پوزه کوتاه در محدوده شهرستان‌های چابهار و سرباز به وسعت ۴۶۵ هزار و ۱۸۱ هکتار هست که در سال ۱۳۴۹ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده هست.

وی تاکید کرد: در این منطقه حفاظت شده  که علاوه بر تمساح، گونه‌های جانوری دیگری نیز زیست می‌کنند، ۲ پاسگاه محیط‌بانی تنها با  ۲ نفر نیروی مستقر، کار حفاظت را انجام می‌دهند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: سرانه عملیات حفاظت از گونه‌های جانوری در دنیا بر اساس هر ۵ هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک نفر هست و این درحالی هست که هم اینک در منطقه حفاظت شده گاندو تنها ۲ محیط بان هر کدام ۲۳۳ هزار هکتار را حفاظت می‌کنند.

پورملائی تصریح کرد: برای حفاظت از این گونه جانوری نیاز به حداقل  ۱۲ نیرو، امکانات و تجهیزات زنده‌گیری تمساح و همچنین تامین خودروهای مناسب هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما