• تاریخ : ۲۷ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به‌ گفته خبری پردیس نیوز از ساوه، امروز یکی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه اعتیاد به مواد مخدر هست، آسیبی اجتماعی که گسترده‌تر و مهم‌تر از سایر آسیب‌های اجتماعی هست، یک آسیب وقتی جنبه اجتماعی پیدا می‌کند که در جامعه شیوع پیدا کند و ضرر آن متوجه فرد و جامعه شود که امروز آسیب اعتیاد در جامعه بیداد می‌کند.

دروازه ورود به مواد مخدر، مصرف سیگار هست، اگر کسی بخواهد به سمت مواد مخدر گرایش پیدا کند، ابتدا از سیگار شروع می‌شود، آسیب‌های اجتماعی در جوامع مختلف می‌تواند متفاوت باشد، شاید در یک جامعه  به‌عنوان آسیب اجتماعی معرفی نشود، ولی همان موضوع در جامعه دیگر ممکن هست آسیب اجتماعی تلقی شود.

با توجه به اهمیت موضوع توجه به آسیب‌های اجتماعی به ویژه موضوع اعتیاد  خبرنگاران دفتر خبری پردیس نیوز استان مرکزی در مصاحبه‌ای تفصیلی درخصوص این معضل اجتماعی با “قاسم امیرآبادی” رئیس دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری ساوه به گفت‌و‌گو نشستند.

تشریح آماری تکان دهنده از اعتیاد و معتادان در ساوه، بررسی علل و عوامل بروز این آسیب اجتماعی و بررسی ابعاد مختلف تمایل جوانان به مسئله اعتیاد از جمله موارد و اولویت‌های این گفت‌و‌گو بود.

 

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران خبری پردیس نیوز استان مرکزی با “قاسم امیرآبادی” رئیس دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری ساوه در زیر می‌آید:

پردیس نیوز: لطفا تعریفی از مسئله اعتیاد به مواد مخدر از نگاه قضایی و نگاه حقوقی خود ارائه کنید؟

امیرآبادی: اعتیاد عبارت هست از عادت به مصرف مستمر مواد مخدر که با قطع آن فرد از لحاظ روحی و جسمی متضرر می‌شود، در گذشته اعتیاد در قوانین ایران اسلامی جرم محسوب می‌شد ولی در زمان حاضر قانون‌گذار از اعتیاد جرم‌زدایی کرد و درحال حاضر اعتیاد به مواد مخدر جرم تلقی نمی‌شود.

در یک تقسیم‌بندی کلی مواد مخدر را به صنعتی و سنتی تقسیم می‌کنند که قانون‌گذار در ماده ۴ قانون مبارزه با مواد مخدر به جرایم مربوط به انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی اشاره کرده هست.

پردیس نیوز: گزارشی از کشفیات مواد مخدر و اقدامات مقابله با این موضوع در بخش حوزه قضایی ساوه ارائه کنید؟

امیرآبادی: کل کشفیات  انواع مواد مخدر در دو ماهه نخست امسال ۳۱۳ کیلو و ۹۸۹ گرم و در دو ماهه نخست سال گذشته ۸۷کیلو و ۷۷۵ گرم  بوده هست.

از این میزان مواد مخدر کشف‌شده امسال ۳۰۸کیلو و ۲۲۹ گرم تریاک، ۴کیلو و ۲۱۲ گرم گراس، حشیش ۲۳۲ گرم، هروئین ۳۴۵ گرم، شیره ۲۶۱ گرم، سوخته ۵۹۲گرم و تفاله ۷۳ گرم بوده هست و کشف مواد مخدر صنعتی‌(شیشه) امسال ۴۴گرم بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد رشد داشته هست.

کل دستگیری از ابتدای امسال تاکنون ۴۹۹ نفر و در سال گذشته ۲۹۸ نفر بوده هست،تعداد قاچاقچیان شناسایی و دستگیرشده امسال هم ۶ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته هست، همچنین امسال۲ نفر توزیع‌کننده و تعداد ۳۰۶ معتاددستگیر شده که در سال گذشته ۱۹۹ نفر بوده این درحالی هست که ۱۵۳ فقره پرونده امسال تشکیل شده که این میزان در سال گذشته ۳۴ فقره بوده هست.

شهرستان ساوه به‌سبب مهاجرپذیربودن، وجود قومیت‌های مختلف با فرهنگ‌های متفاوت و همچنین قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی کشور و این که مواد صنعتی با وسایل ابتدایی در آشپزخانه تهیه می‌شود و نیز به‌سبب بالا بودن درآمد در این نوع مواد جوانان به راحتی به سمت مواد مخدر از نوع صنعتی گرایش پیدا می‌کنند.

سن اعتیاد در شهرستان ساوه بین ۱۸ تا ۳۵ سال بوده و متاسفانه سن مصرف به مواد مخدر به ۱۲ و ۱۳ سال رسیده هست و این یک هشدار برای ما و خانواده‌ها هست که ارتباط خود را با فرزندان بیشتر نزدیک کنیم.

پردیس نیوز: به نظر شما چه عواملی در روی آوردن به اعتیاد موثر هست؟

امیرآبادی: عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی از علل گرایش فرد به مواد صنعتی بوده هست، علل فردی شامل مشکلات روانی فرد، کنجکاوی، ضعف اراده در نه گفتن، و علت دیگر فردی در گرایش به مواد مخدر فرار از زندگی عادی و به عبارتی تنوع‌طلبی فرد، انگیزه‌های درمانی هست و همچنین دسترسی آسان به این نوع مواد هست.

عامل اقتصادی از دیگر عوامل گرایش به مواد مخدر هست، به‌سبب این که خرید و فروش مواد مخدر سودآور هست، هر کیلوگرم شیشه بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که به طور قطع جوان ما وقتی بیکار هست و از طرفی تهیه آن با حداقل امکانات ابتدایی تهیه می‌شود به سمت این نوع مواد کشیده می‌شود که در این زمینه، یک  مرکز تهیه مواد صنعتی در زرندیه با ۳۸ کیلوگرم از نوع مواد صنعتی شناسایی و عوامل آن دستگیر شدند.

امیرآبادی افزود: بیشترین آمار دستگیری مربوط به افراد بی‌سواد بوده، پس هر چه  تحصیلات کمتر باشد به همان میزان گرایش به سمت جرایم و اعتیاد بیشتر هست، پرهیز از نزاع‌های خانوادگی، تابع محض دستورات فرزندان در تامین نیازها نبودن و شرکت در گروه‌های فرهنگی ورزشی می‌تواند فرزندان را در گرایش  به سمت مواد مخدر کاهش بدهد.

پردیس نیوز: تحلیل شما از اقدامات دولت در حوزه مبارزه با موادمخدر چیست؟

امیرآبادی: دولت می‌تواند با تدوین قوانین کارساز، کارآمد، دقیق و به روز در گرایش پیدا نکردن جوانان به سمت مواد مخدر تاثیر به‌سزایی داشته باشد، خوشبختانه دولت جمهوری اسلامی در این باره، قانون مبارزه با مواد مخدر را تدوین و چندین بار اصلاح و به روزرسانی کرده هست و تلاش‌های فراوانی در جلوگیری و پیشگیری از روی آوردن جوانان به سمت مواد داشته هست.

پردیس نیوز: روند اجرایی شدن قوانین در راستای مقابله با اعتیاد چگونه بوده هست؟

امیرآبادی: خوشبختانه قانون کافی در بحث پیشگیری، مبارزه و فروش را داریم و دولت  با اجرای قوانین، راه‌اندازی مراکز ترک اعتیاد، صدا و سیما تابلوهای تبلیغاتی خوب عمل نکرده، هرچند ممکن هست این اقدامات به چشم نیاید با این وجود دولت درخصوص مبارزه با مواد مخدر تنها هست همه نهادها در پیشگیری مسئول هستند.

هرچند حمایت نهادها در این راستا قابل تقدیر بوده ولی کافی نیست، افرادی در خارج از کشور و از طریق عامل‌های خارجی با اعمال قدرت در کشورهای همسایه با تولید مواد مخدر و انتقال آن به سمت کشور ما درراستای تضعیف روحیه جوانان ما تلاش می‌کنند و نیروی انتظامی در این راستا اقدامات چشمگیر داشته و فرزندان برومندی در این راستا شهید و جانباز شده‌اند و ما برای مبارزه با این پدیده شوم هزینه‌های گزافی را پرداخت کرده‌ایم.

در بحث برخورد با مواد سنتی تا جایی که شناسایی شده برخورد شده، اما متاسفانه در بحث صنعتی به‌سبب این که به راحتی و با ابتدایی‌ترین وسیله دریک فضای بسته تولید می‌شود، توفیق چندانی در شناسایی و برخورد نداشتیم و می‌توان گفت مجرمان همیشه یک قدم جلوتر از قانون‌گذار و دستگاه قضایی بودند، زیرا امروز انتقال و توزیع مواد مخدر بسیار پیچیده‌تر به روزتر و با وسایل جدیدتر بدون حضور فروشنده و خریدار از طریق کنترل از راه دور انجام می‌شود.

پردیس نیوز: از نظر شما مهمترین علت روی آوردن جوانان به اعتیاد چیست؟

امیرآبادی: یکی از عللی که سبب شده جوانان به سمت تولید، خرید و فروش مواد بروند، گستردگی جرایم مواد مخدر هست که سبب شده تعداد مجرمان بالا برود، پس به‌سبب کثرت زندانیان مراکزی را که باید آنها را نگهداری کنند از لحاظ فضا و سایر امکانات با کمبود مواجه هستیم، پس مجبور هستیم با استفاده از امتیازات قانونی مانند آزادی مشروط، تعلیق مجازات، عفو رهبری فرد مجرم از زندان به اجتماع برگردد و همان مسیر قبلی را ادامه بدهد.

پردیس نیوز: وظیفه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی در مقابله با مسئله اعتیاد چیست؟

امیرآبادی: در امر مبارزه با مواد مخدر، قانون ۱۰ درصد و ۹۰ درصد کارهای فرهنگی و دستگاه‌های متولی فرهنگی می‌توانند موثر باشند، کار فرهنگی در کوتاه‌مدت جواب نمی‌دهد و از سویی اقدامات فرهنگی مربوط به یک نهاد نیست بلکه هر یک از افراد باید به نوبه خود در امر هدایت و ارشاد و راهنمایی افراد آن جامعه در رابطه با عوارض مصرف مواد، تولید و توزیع آن موثر باشد و عمل کند، اما متاسفانه دستگاه‌های متولی فرهنگی در این زمینه موفق عمل نکرده‌اند.

پردیس نیوز: به نظر شما مهمترین عامل جلوگیری از اعتیاد جوانان چیست؟

امیرآبادی: تقویت باورهای دینی جوانان، ایجاد بازار کار و ایجاد شغل، مهم‌ترین عامل در جلوگیری از اعتیاد جوانان به سمت مواد مخدر هست، ایجاد بازار کار با ایجاد شغل متفاوت هست، در ایجاد بازار کار دولت باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کند و از سویی اگر شغلی وجود داشته باشد، اما منبع درآمد آن کم باشد، فاصله طبقاتی، موقعیت جغرافیایی و محل سکونت و دوستان ناباب در گرایش به سمت مواد مخدر تاثیر به سزایی دارد.

گفت‌و‌گو از لیلا گراوند

انتهای پیام/ ع

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما