• تاریخ : ۲۰ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته ایلنا، مراسم بزرگداشت یادروز حافظ شیرازی شامگاه امروز با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیل تبادار استاندار فارس، مسئولان استان فارس، شعرا و هنرمندان و مردم فرهنگ‌دوست شیراز برگزار شد.

علی‌اصغر مونسان در این مراسم گفت: «سلام و عرض ادب دارم حضور میهمانان فرهیخته و ارجمندی که به احترام بزرگ‌ترین شاعر غزل‌سرای ایران زمین و چهره بی‌بدیل ادبیات پارسی در این محفل فرهنگی گردهم آمده‌اند.»

او ادامه داد: «بیستم مهرماه روز بزرگداشت شاعر، عارف، فیلسوف و اندیشمندی هست که آوازه‌اش زمان و مکان را درنوردیده هست. شاعری ایرانی با شهرتی جهانی که شرق و غرب را شیفته کلام خود کرده و ایران دوستان بسیاری را از سراسر جهان به این سرزمین کهن دعوت کرده هست.»

مونسان تصریح کرد: «بی‌‌شک حافظ فقط متعلق به ما ایرانیان نیست  و فقط ایرانیان، شیفته کلام او نیستند. هر کسی در هر گوشه‌ای از جهان وقتی قصد سفر به ایران می کند مشتاق حضور در آرامگاه اوست، چراکه زبان حافظ و کلام و اندیشه او روایت دغدغه‌های تمام بشریت هست. از این منظر حافظ تنها یک شاعر غزل‌سرا نیست و او را نمی‌توان در وزن و قافیه خلاصه کرد، بلکه علامه‌ای هست که بر قله دانش و معرفت ایستاده و با تکیه بر معارف قرآنی، با کلام پرمغز و موزون خویش، گذشته و آینده، زمین و زمان، درون و برون را سیر می کند و تصویری شگرف و عمیق از هستی فراروی ما قرار می‌دهد.»

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «از این روست که رهبر فرزانه انقلاب در وصف او می‌فرمایند: “حافظ یک عالم زمانه هست؛ یعنی درس‌خوانده و تحصیل‌کرده و مدرسه‌رفته هست. فقه و حدیث و کلام و تفسیر و ادب فارسی و ادب عربی را آموخته. حتی آن‌چنان‌که حدس زده می‌شود، از اصطلاحاتی که در نجوم و غیره به کار رفته، در این علوم هم دستی داشته و تحصیلی کرده، یک عالم هست. این عالم، بساط علم‌فروشی و زهدفروشی و دین‌فروشی را هرگز نگسترده، که آن روز چنین بساط‌هایی رواج داشته. این عالم در بخش عمده‌ای از عمرش، راه سلوک و عرفان را هم پیموده.”» 

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی ادامه داد: «معظم‌له توصیف‌شان از این شاعر و عارف بزرگ را با این عبارت تکمیل می‌فرمایند که “حافظ اگر افتخار نمی‌کرد به حافظ قرآن بودن، تخلص خودش را حافظ نمی‌گذاشت” و این یعنی کلام حافظ ترجمان زیبای آیات‌الهی به زبان نغز و دل‌انگیز شعر هست. تخلّص بزرگترین شاعر غزل‌سرای پارسی “حافظ” هست؛ چراکه با قرآن مجید، پیوندی ژرف و شگرف داشته هست. او فقط از بردارنده کلام‌الله نیست بلکه از فضیلت قرآن‌پژوهی نیز بهره‏مند هست و این معرفت قرآنی را در بسیاری از غزلیات او می‌بینیم.»

او با قرائت این بیت از حافظ شیرازی “حافظا در کنج فقر و خلوت شب‌های تار/ تا بود وِردت دعا و درس قرآن غم مخور”، گفت: «از سویی آنچه در آثار حافظ آمده بیان متعالی‌ترین مفاهیم انسانی و الهی و اخلاقی هست که دغدغه‌های بشریت در بستر زمان و در جوامع مختلف را در بر می‌گیرد، و از این روست که اسطوره غزل ایران زمین در تمام کشورهای جهان شناخته شده و پژوهشگران و نویسندگان بسیاری در شرق و غرب ضمن مطالعه عمیق شعر حافظ، آثار بسیاری درباره او به نگارش درآورده‌اند. در عظمت حافظ همین بس که گوته شاعر بزرگ آلمان و نابغه ادبیات جهان را مبهوت خود می‌کند. او که بزرگ‌ترین شخصیت ادبی قرن نوزدهم هست شیفته خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی می‌شود، بر او رشک می‌برد و با افتخار لقب “مریدی” حافظ را نصیب خود می‌سازد.» 

معاون رئیس‌جمهوری افزود: «درباره حافظ، پژوهشگران و حافظ‌شناسان بسیاری اظهارنظر کرده‌اند و تأملات بسیاری درباره دیدگاه حافظ به هستی، عشق، عبادت، زهد و… داشته اند، اما نکته قابل توجه این هست که حافظ تلفیق شایسته و خردمندانه شاعران پیش از خود هست. پروفسور آنه‌ماری شیمل، شرق شناس آلمانی در باب اهمیت و دلیل ترجمه شعر حافظ به غرب می گوید: “در صحبت از شیراز قرن هشتم تا چهاردهم(شمسی) حتی در صحبت از این شهر در نزد تمام غربیان تحصیل کرده، بلافاصله تنها یک نام تداعی می‌شود: محمد شمس‌الدین حافظ.”»

مونسان یادآور شد: «حافظ نه‌تنها شاعر بزرگ اسلامی، بلکه سفیر بزرگ صلح و دوستی ایرانیان و جهانیان هست و تمام کسانی که به ایران می آیند علاقه و ارادت خاصی به حافظ و زیارت آرامگاه او دارند. با چنین ویژگی‌هایی و با چنین ظرفیت عظیمی، بر ماست که کلام و اندیشه او را آن‌گونه که شایسته هست درک کرده و پیام‌های انسانی و اخلاقی‌اش را به جهانیان معرفی کنیم. و اینجاست که اهمیت تلاش مشترک دستگاه‌های فرهنگی ضرورتی دوچندان پیدا می‌کند و رسالتی سنگین را بر دوش ما می‌گذارد… و شایسته و بایسته هست در سایه همکاری و هم‌فکری با هم مسیری را هموار کنیم تا در چنین روزی از سراسر جهان دوستداران ادبیات پارسی، اینجا و در آرامگاه لسان‌الغیب گردهم بیایند و شکوه این روز و این مناسبت، در تمام جهان جلوه‌گری کند.»

او در پایان این بیت از حافظ شیرازی را خواند: «بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه/ که زیارتگه رندان جهان خواهد بود.»

معاون رئیس‌جمهوری در این مراسم ابراز امیدواری کرد سال‌های آینده برنامه‌ها و مراسم‌های بزرگ‌تری با حضور شاعر دوستان، حافظ‌دوستان و ایران‌دوستان در روز بزرگداشت حافظ برگزار شود.

در این مراسم شعرا و پژوهشگران ادبیات فارسی مطالب و موضوعاتی را در مورد حافظ شیرازی شاعر بزرگ ایرانی مطرح کردند.

همچنین در این مراسم پنجمین نشان درجه‌یک حافظ‌شناسی توسط علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استاد سعید حمیدیان اعطا شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما