• تاریخ : ۱۶ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

رکنا: تقریباً اکثر ما فیلم قبل از اقدام به خودکشی دو دختر اصفهانی را دیده ایم. برای بسیاری از شاهدان این فیلم، خنده ها و نوع رفتارهای این دو نفر سوال برانگیز بود.

دانلود ویدیو
مگر خواهد شد آدمی در چنین وضعیت پرنشاطی باشد و در عین حال درصدد خاتمه دادن به زندگی خود باشد. چه واقعیت تلخ و هشداردهنده ای در پشت این خنده های تلخ وجود دارد؟
در کنار تمام تحلیل ها و نظرات کارشناسی مختلفی که این روزها برای پاسخ به چرایی وقوع این موضوع مطرح خواهد شد. لازم هست به دنبال پاسخ این پرسش باشیم که چه اقداماتی می توانستیم برای پیشگیری از این وقوع این اتفاق تلخ انجام دهیم که نسبت به آنها بی توجه بودیم و چگونه می توان از بروز حوادث Accidents مشابه دیگر پیشگیری کرد؟
دکتر سیدکاظم ملکوتی، رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران، روانپزشک، عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش ها می گوید: “شجاعت ” و “نترسی” که این دو سعی می کنند به رخ بکشند، حکایت از اوج استیصال، ترس، ناامیدی و تنهایی آنان هست که با خنده از حال درون خود حرف می زنند. این جملات که ” دیدی انجام دادم … ” ، واقعیت تلخی را آشکار می کند؛ آنان قبلاً چنین تهدیدی را برای دوستان یا والدین و غیره مطرح کرده اند اما انگار کسی گفته بود؛ “جرأتش را نداری یا جگرش را نداری.”
وی ادامه می دهد: اتفاقاً بی توجهی اطرافیان به این تهدیدها، نخستین خطای شایعی هست که معمولاً در رابطه با خودکشی دیده خواهد شد. در بسیاری از موارد اطرافیان این تهدیدها را شوخی، بازی برای ترساندن، تهدید و غیره تلقی می کنند. آنان با خود می گویند؛ «اگر این حرفها جدی بود تا حالا اقدام کرده بود. این برای چندمین بار هست که تهدید می کند.»
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تأکید می کند: خانواده و اولیای مدرسه باید همواره به این تأکید متخصصان توجه داشته باشند که بیان فکر خودکشی و تهدید به خودکشی همیشه باید جدی گرفته شود. به ویژه اگر بارها تکرار شود. سابقه اقدام به خودکشی احتمال بروز اقدام را ۲۰ تا ۲۵ برابر افزایش می دهد. هر اقدام بعدی می تواند شدیدتر و مهلک تر از دفعه قبل باشد.
ذره بینی بر عملکرد خانواده و مدرسه
وقتی نوجوانی تحت فشار روانی قرار دارد، نشانه های آن حتماً در رفتار و کیفیت تحصیلش در مدرسه و خانواده خودنمایی می کند. نشانه هایی که اگر مشاوران و اولیای مدرسه و اعضای خانواده به آن توجه می کردند، می توانستند صدای زنگ خطر را بشنوند و ببینند.
دکتر ملکوتی در ادامه تأکید می کند: افسردگی در نوجوانان می تواند به شکل پرخاشگری و بروز رفتارهای خشن نمایان شود.در واقع اقدام به خودکشی در این دختران، وسیله ای برای ابراز خشم آنان بوده هست تا به اطرافیان خود ثابت کنند که حرف آنان پوچ نیست بلکه جدی هست. خانواده ها می توانستند به محض مشاهده رفتارهای فرزندشان، مشکل را با مشاور مدرسه یا مرکز مشاوره آموزش و پرورش مطرح کنند و چتر حمایتی روانی مناسبی برای فرزندان خود فراهم کنند.
مهمترین اقدامات پیشگیری کننده
بسیاری از دوستان این دو نوجوان در شک و بهت روانی به سر می برند و این خود مسأله بسیار مهم دیگری هست که حتماً باید مورد توجه خانواده ها، اولیای مدرسه و مسئولان قرار گیرد.
رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران معتقد هست که مشاوران مدرسه باید نسبت به این موضوع اقدامات موثری همچون ارائه آموزش های لازم و مشاوره های کوتاه مدت به همکلاسی ها، سایر دانش آموزان مدرسه و حتی اولیای مدرسه انجام دهند.
دکتر ملکوتی تأکید می کند: آموزش علایم افسردگی و شرایط بحران روانی به اولیا مدرسه، والدین و دانش آموزان می تواند در شناسایی افراد و دانش آموزان در معرض خطر کمک کند و موجب پیشگیری از تکرار حادثه ای مشابه شود. چنین اقدامی می تواند از سوی مرکز مشاروه سازمان آموزش و پرورش و یا کارشناسان بهداشت روان شبکه بهداشت انجام شود.
رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران در پایان تأکید می کند: با توجه به این که خودکشی یک پدیده اجتماعی هست و آثار روانی و اجتماعی زیادی بر جامعه تحمیل می کند، کتمان این حادثه Incident دهشتناک نه تنها به پیشگیری از بروز وقایع مشابه کمک نمی کند بلکه خطر بروز آن را نیز می تواند افزایش یاید.بناراین بررسی روانشناسانه و درک آسیب های موجود در فرد متوفی و اقدام کننده به خودکشی می تواند از بروز موارد مشابه پیشگیری کند. البته به شرط آن که این اقدامات به آموزش های مناسب در خانواده و مدرسه منتهی شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:
نوعروس ۱۲ ساله طلاق گرفت و صیغه مرد متاهل در مشهد شد
راننده به زنم نظر داشت او را کشتم/چرا جسد بدون لباس بود؟+تصویر
هشدار!! چرا دو دختر اصفهانی قبل از خودکشی می خندیدند؟ +فیلم
تولد نوزاد توسط وحشتناک ترین دکتر دنیا+تصاویر عجیب
لیلی پسر ۱۸ ساله را در حمام دفن کرد! + عکس
شاباش عروس کرجی جان شاهرخ را گرفت! / دوست داماد در یک قدمی اعدام + عکس
ستاره زنده زنده در حمام خانه پدری جان داد! / پزشکی قانونی رازی را بر ملا کرد
بلایی که رحمان بر سر دختر ۸ ساله در ارابه شیطان آورد + عکس
درخواست های عجیب شوهرسابق مرا اذیت می کرد تا اینکه این بلا را سرم آورد
بلای مرموز که بر سر فرشته ۳۱ ساله در فضای سبز حکیمیه آمد / شوهرسابق به دادسرا رفت
رفتگر کرجی زیرسقف همدلی نیکوکاران + عکس
اعدام برای یک زن به خاطر چند ورق قرص مسکن
چالشی که با پخش این فیلم از ۲ دختر اصفهانی رخ داد / میترا باید حمایت شود + فیلم
۲۰ سال زندان مجازات توهین به رئیس جمهور! + عکس
نامزدم از مرد غریبه گفت و من با سیم او را خفه کردم + عکس
سودابه ۸ سال دیوانه وار مرا دوست داشت اما من نمی خواستم او زنم شود! + عکس
جزئیات حادثه سقوط وحشتناک اتوبوس به دره در سوادکوه / ۱۳ کشته، ۱۸ زخمی + عکس
خداحافظی از زندگی باکلاس با مرد بازنشسته تهرانی + عکس
ادعای عجیب یک اعدامی در دادگاه تهران+ عکس
دزدی زشت از یک مرد در صحن مطهر
نقشه کثیف ۴ پسر جوان برای ۲ خواهر ۱۶ و ۱۲ ساله / مسعود با موتور سر قرار آمده بود و..!
قتل دختر ۱۶ ساله به طرز وحشتناک توسط چند جوان در حاشیه سد مرند
وحید لولو کیست؟ + عکس

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما