• تاریخ : ۲۳ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از رشت، سجاد ستوده عصر امروز در سومین دوره عمومی سواد فضای مجازی با موضوع مدیریت فضای مجازی در خانواده در رشت اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در هنگام تهیه بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان توجه به نظام رده‌بندی محتوایی و سنی بازی‌ها هست.

وی پیرامون این نظام رده‌بندی گفت: نظام رده‌بندی بازی‌های رایانه‌ای، مبتنی بر قوانین و باورهای فرهنگی و اجتماعی جامعه، کلیه بازی‌های رایانه‌ای موجود را مورد ارزیابی قرار داده و بر این اساس، رده بندی سنی استفاده از هر بازی را مشخص می‌کند که در کشور ما با عنوان ESRA شناخته می‌شود. 

ستوده با اشاره به عوارض  و آسیب‌های استفاده از بازی‌های نامناسب خاطرنشان کرد: بهترین نوع بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان و نوجوانان در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی، بازی‌های شناختی هستند که در کنار ایجاد فضای هیجانی و جذاب برای فرد، سبب تقویت قدرت تحلیل و نیز خلاقیت در او نیز می‌شوند.

مسئول دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج در گیلان عنوان داشت: استفاده از تلفن همراه و تبلت برای کودکان در سنین زیر سه سال ممنوع هست زیرا سبب کاهش خلاقیت کودکان می‌شود.

ستوده با تاکید بر اینکه باید نوع نگاه به مسئله تربیت در جامعه تغییر کند گفت: در حال حاضر موضوع تربیت در خانواده‌ها در جای اصلی خود قرار ندارد و بسیاری از خانواده‌ها به این موضوع به‌عنوان یک باید اساسی در زندگی خود نگاه نمی‌کنند و فرصت کمتری برای آن قائل می‌شوند.

وی با اشاره به آیات قرآن پیرامون امر تربیت فرزند و اهمیت آن افزود: قرآن اموال و فرزندان را وسیله آزمایش و امتحان در زندگی می‌داند که اگر بتوانیم در این آزمون موفق باشیم، فرزندان نور چشم و مایه برکت مستمر برای ما و اگر در این آزمون سرافکنده شویم، در زندگی دنیا و آخرت مایه عذاب می‌شوند.

ستوده با اشاره به لزوم اجرای اصل حاکمیت قانون در خانواده گفت: هر چیزی که وارد جامعه ما می‌شود پس از مدتی برای آن قانونی وضع می‌شود که فضای مجازی نیز از این موضوع مستثنی نیست و لازم هست که برای مدیریت خوب و اثربخش این فضا در سطح خانواده برای آن قانون‌هایی عاقلانه و منطقی وضع کنیم. 

مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان گیلان با اشاره به اهمیت اصل مسئولیت‌پذیری برای مدیریت فضای مجازی تاکید کرد: مسئولیت تربیت فرزندان در وهله اول بر دوش خانواده هست و خانواده‌ها نباید مسئولیت خود را به گردن دولت و سایر نهادهای آموزشی و یا رسانه‌ای بیندازند.

وی گفت: اصل آموزش و آگاه‌سازی، بزرگ‌ترین و موثرترین راه هست تا اولیاء بتوانند فضای مجازی در خانواده خود را کنترل کنند و امروز برای مدیریت مناسب فضای مجازی در سطح خانواده راهی جز آموزش و آگاه‌سازی نداریم و این آموزش در وهله نخست باید از خود والدین آغاز شود. 

مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان گیلان با اشاره به موضوع بسیار مهم و حساس شکاف دیجیتالی بین نسلی افزود: این آسیبِ بسیار خطرناک که متاسفانه در سطح جامعه و به‌ویژه در بین والدین و فرزندان به عینه دیده می‌شود جز با آموزش رفع نخواهد شد. 

وی با اشاره به عدم آگاهی بعضی از والدین در استفاده از ابزارهای دیجیتال گفت: این موضوع  باعث آسیب‌های فراوانی می‌شود زیرا عدم آگاهی و آشنایی والدین در استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و دیجیتال در مقابل قدرت و توانایی بالای فرزندان در استفاده از این ابزارها سبب بروز آسیب‌های جدی می‌شود.

ستوده با بیان اینکه اصل آگاه‌سازی رسانه‌ای یکی از اصول زنجیره‌ای ده‌گانه مدیریت فضای مجازی در خانواده هست افزود: بسیاری از خانواده‌ها بدون آن‌که از پشت صحنه گردانندگان بسیاری از رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های ماهواره‌ای آگاه باشند آن‌ها را مرجع رسانه‌ای خود قرار داده‌اند.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان گیلان  اظهار داشت: این واقعاً بی‌معناست که والدین برای کودک شش و یا هفت ساله خود ابزاری را تهیه کنند که خود به هیچ وجه شیوه استفاده از آن را نمی‌دانند.

وی با ارائه آماری از قوانین موجود در کشور آمریکا پیرامون استفاده از فضای مجازی خاطرنشان کرد: در این کشور داشتن گوشی تلفن همراه و مالکیت شخصی آن برای افراد زیر ۱۸ سال و عضویت در شبکه‌های اجتماعی برای افراد زیر ۱۳ سال ممنوع هست.

ستوده با اشاره به اهمیت الگوسازی برای کودکان در هنگام استفاده از فضای مجازی عنوان داشت: پدر و مادر اولین الگوی کودکان در استفاده از این فضا هستند؛ به همین دلیل تغییر باید از خود والدین آغاز شود.

وی افزود: باید از معرفی الگوی‌های غلط به کودکان و همچنین مقایسه آن‌ها با سایر کودکان و نوجوانان هم سن و سال و به رخ کشیدنشان به‌طور جدی خودداری کرد زیرا نتایج نامناسبی در شکل‌گیری شخصیت کودک دارد.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان گیلان اظهار داشت: مدیریت نیاز، مدیریت ابزار و مدیریت محتوا از جمله اصول اصلی در امر مدیریت فضای مجازی در خانواده هست.

ستوده با اشاره به اهمیت مدیریت مکان و زمان در هنگام استفاده از فضای مجازی افزود: تا ۱۸ سالگی نباید هیچ رسانه‌ای در اتاق فرزند قرار بگیرد و رعایت همین نکته کوچک خود می‌تواند در پیشگیری از بروز بسیاری از آسیب‌ها موثر باشد.

وی یکی از بزرگترین موانع در مدیریت مناسب و فضای مجازی در خانواده را به وجود آمدن حس مالکیت در ابزارهای دیجیتال دانسته و گفت: هیچ ابزار رسانه‌ای و فضای مجازی تا پیش از ۱۸ سالگی نباید حس مالکیت در فرزند به وجود بیاید.

این کارشناس فضای مجازی اظهار داشت: همین اصل روان شناختی در بعضی از کشورها تبدیل به قانون شده هست، به نحوی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مالکیت ابزارهای دیجیتال تا پیش از ۱۸ سالگی ممنوع هست. 

مسئول سازمان فضای مجازی سراج استان گیلان در تعریف اصل جایگزینی به‌عنوان یکی از اصول مهم مدیریت فضای مجازی در خانواده اعلام کرد: باید به‌دنبال بازی‌های خوب، بومی و بدون خشونت برای استفاده کودکان بود.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها باید بتوانند پیش از وارد آمدن ضربات گاه جبران ناپذیر به فرزند جلوی آن را بگیرند گفت: باید تلاش شود تا با جایگزینی اموری مانند کتابخوانی، گفت‌و‌گوهای خانوادگی و صله ارحام، ساعات استفاده از فضای مجازی را کاهش داد.

این کارشناس فضای مجازی اظهار داشت: رعایت همین اصل ضمن آنکه در رفع بسیاری از آسیب‌های مرتبط با فضای مجازی موثر خواهد بود، سبب ایجاد فضایی شاداب و البته پویا در محیط خانواده خواهد شد. 

ستوده افزود: بروز تغییرات ناگهانی و غیرمعمول در فرزندان مانند گوشه‌گیری، کم‌خوابی، ایجاد دوبینی و افزایش نامتعارف ساعات استفاده از فضای مجازی توسط آن‌ها از نشانه‌های بروز مشکل در هنگام استفاده از فضای مجازی هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما