• تاریخ : ۲۴ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته ایلنا، کارگران کارخانه شیر آلات«سیمگون» قزوین مدعی هستند بابت دست کم ۱۱ ماه دستمزد و عیدی سال‌های ۹۴ و ۹۵ از کارفرمای خود طلبکارند.

این کارگران که تعداد آنها حدود ۸۰ نفر هست در توضیح این طلب وصول نشده خود به ایلنا گفتند که مطالبات مزدی آنان مربوط به شش ماه از سال ۹۵ به همراه دستمزد ۵ ماهه سال جاری (۹۶) خواهد شد . همچنین کارفرما به  دلیل کمبود نقدینگی عیدی سال۹۴ و ۹۵ آنان را پرداخت نکرده هست.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه شیر آلات سیمگون  واقع در کیلومتر ۳ جاده قزوین رشت با یادآوری اینکه به دلیل کمبود منابع مالی و سایر مشکلات مدیریتی، از چندین سال قبل مشکلات آنان آغاز شده هست، افزود: دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی من و سایر همکارانم کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی و نیروی کار کارخانه هست.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هر یک از کارگران به صورت میانگین به ۱۵ سال می‌رسد، گفت: جدا از معوقات مزدی ۱۱ ماهه، پرداخت سنوات  حدود ۸ سال قبل کارگران به تعویق افتاده و خبری از پرداخت آن نیست.

به گفته این کارگر در شرایط کنونی آنچه برای او و همکارانش حائز اهمیت هست، دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی هست؛ چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آنها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.

وی با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی در مورد وضعیت کارخانه شیرآلات سیمگون و کارگرانش، گفت: اگر مسئولان هر چه سریعتر به وضعیت کارخانه رسیدگی کنند، در آینده نزدیک شاهد بهبودی وضعیت کارخانه و کارگرانش خواهیم بود.


مشکلات نقدینگی عامل تاخیر در پرداخت حقوق کارگران

در همین رابطه «طاهری» مدیر اداری مالی شرکت صنایع سیمگون در گفت‌وگو با ایلنا ، ضمن تایید  تعویق حقوق کارگران شاغل در این واحد صنعتی ، مشکلات نقدینگی را عامل تاخیر در پرداخت حقوق کارگران دانست.

او با بیان اینکه این واحد علیرغم اینکه مشکلات زیادی در زمینه تولید دارد اما همچنان به همت کارگران به تولید محصولات خود ادامه می‌دهد، افزود: دلیل تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران، مشکلات نقدینگی هست که آن هم از چندین سال قبل به مرور با افزایش مشکلات تولید، ایجاد شده هست.

 به گفته وی اگرچه کارگران به صورت ماهانه مزد خود را دریافت می‌کنند اما در عمل در فرآیند پرداخت دستمزد آنها تقریبا ۹ ماه تاخیر وجود دارد.

به گفته وی، آخرین حقوقی که کارگران این واحد دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد اردیبهشت ماه هست که کارفرما آن را روز گذشته ۲۲ شهریور ماه جاری به حساب کارگران واریز کرده هست.

طبق اظهارات طاهری، عمده‌ترین مشکل این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی و خصوصی همانند اداره تامین اجتماعی، چندین بانک و همچنین اداره دارایی هست.

اودر ادامه تصریح کرد: در حال حاضر این واحد صنعتی در زمینه تولید و فروش محصولات خود هیچ مشکلی ندارد با این حال  ناچارا باید بخش زیادی از در آمد خود را بابت پرداخت بدهی‌های مالی صرف کند.

به گفته وی بخش دیگری از مشکلات کارخانه به وصول طلب فروش محصولات تولیدی کارخانه مربوط هست. اکثر خریداران برای پرداخت طلب خود چک‌های سه تا پنج ماهه می‌دهند. در این زمینه می‌توان گفت این مورد یک نوع خواب سرمایه فروش هست که در بازار  خرید و فروش عرف شده هست.

به گفته طاهری با وجود همه مشکلاتی که طی چند سال گذشته برای فعال نگه داشتن کارخانه متحمل شده‌ایم  امیدوار بودیم دولت برای سر پا نگه داشتن کارخانه به ما کمک کند که تا به امروز عملی نشده هست.

طبق اظهارات وی، چندین سال هست صاحبان سهام کارخانه در راستای نجات این واحد بحران زده در خواست وام از یکی از بانک‌ها کرده هست اما هنوز با درخواست وام موافقت نشده و در وضعیت بلاتکلیفی بسر می‌برند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما