• تاریخ : ۲۹ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : نیوز

به گفته خبری پردیس نیوز از خرم‌آباد، سید علی نادر دهقان عصر امروز در مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی بررسی ادبیات بومی ایران‌زمین که در سالن آمفی‌تئاتر حوزه هنری لرستان برگزار شد اظهار داشت: در جامعه جهانی امروز یک سیستم بسیار پیچیده حاکم هست که این در ابعاد فرهنگی، مدیریتی، سیاسی و برنامه‌ریزی حاکمیت خود را برجهان سیطره داده و این وضعیت کنونی یک‌چشم انداز مبهمی را فرا روی جهانیان قرار داده هست.

وی افزود: ما نمی‌دانیم وضعیت اقتصادی جهان در ۱۰ سال آینده چگونه خواهد شد یا تقسیمات جهانی در ۱۰ سال آینده به چه صورت خواهد بود و یا چه نگاه‌های مدیریتی و سیاسی برجهان حاکم خواهد شد؟ این بحث به معادلات پشت پرده می‌گردد که عامل تصمیم‌گیرنده قدرت‌های بزرگ هست،معادلات پشت پرده‌ای که غالباً بر اساس منافع کشورها شکل می‌گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان  عنوان کرد: بخش دیگر به‌سرعت پیشرفت در جهان برمی‌گردد در حوزه علم و فناوری می‌بینم که جهان به چه سرعتی دارد حرکت می‌کند بخش دیگر به از دست رفتن تعادل اکولوژیکی برمی‌گردد که باید گفت در دنیا بحث کمبود آب و کمبود منابع زمینی بحث‌های جدیدی هست و کشور ما نیز گرفتار آن هست.

وی بیان کرد: در دنیای امروز به لحاظ اکولوژیکی تعامل کامل به‌هم‌خورده هست، انتظام اکولوژیکی کم هست و امروزه با چنین چشم‌اندازی مواجه هستیم.

دهقان گفت:  ما می‌توانیم در این زمینه چند نقش داشته باشیم اینکه نظاره‌گر باشیم ببین چه پیش می‌آید که متأسفانه بخشی از نگاه در داخل کشور این هست که نمی‌توانیم کاری انجام دهیم یا اینکه با گردانندگان قدرت در دنیا هم‌پیمان شویم و تعامل داشته باشیم که بر اساس تعامل‌ها و نگاهی که به مسائل مختلف داریم ما به همدیگر اعتماد نداریم.

وی تصریح کرد: راهبرد سوم این هست که یک استراتژی‌های بومی و ایرانی طراحی کنیم که هم گوشه‌نشین نشویم  و هم بتوانیم از توان دیپلماسی کشور استفاده کنیم و سهم خود را از دنیا بگیریم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان خاطرنشان کرد: ما باید دست به تدبیر استراتژی بزنیم، ابتدا باید به ریزودرشت اطلاعات کشور دسترسی پیدا کنیم که ما در کشورمان چه مزیت‌ها و قابلیت‌هایی در حوزه‌های مختلف داریم دوم اینکه با بخشی از جهان که قابلیت تعامل دارد دیپلماسی را افزایش دهیم و حتماً در جامعه امروزی کشور ما باید این اتفاق بیافتد.

وی اظهار داشت: راه سوم این هست که ظرفیت‌های فراموش‌شده کشور را در حوزه‌های مختلفی مانند نیروی انسانی، فرهنگی اجتماعی پیدا کنیم.

دهقان افزود: ادبیات فاخر می‌تواند در این جهان بسیار پیچیده به ما کمک کند تا در تعاملات جهانی نقش‌های مهمی را بازی کنیم و حرفمان را به دیگران بزنیم.

وی عنوان کرد: ادبیات فارسی عامل انتقال تمایلات و اخلاقیات یک جامعه هست و ما علاقه‌مندیم تمایلات، اخلاقمان و ادبیاتمان را به دنیا ثابت کنیم که اهل اخلاق هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان بیان کرد: ادبیات آغازگر گفت‌وگو با جهان هست ما می‌توانیم بهره‌گیری از اینترنت ادبیات و ادبیات بومی با دنیا گفت‌وگو کنیم و باید گفت ادبیات می‌تواند عامل شکل‌گیری تبادلات، تعاملات سیاسی و اجتماعی و حتی فناوری باشد.

وی تصریح کرد: کار کردن روی ادبیات بومی کشور امروز یک تکلیف و یک حرکت جهادی هست همان‌گونه که در حوزه اقتصاد باید کار جهادی انجام دهیم و اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا کند در حوزه نشر داشته‌های ادبی و فرهنگی نیز باید کار جهادی انجام شود.

دهقان اظهار داشت: جهاد دانشگاهی با این نگاه تلاش می‌کند که از همه ظرفیت‌های کشور و استان استفاده کند که به بحث توسعه فرهنگی استان کمک کند.

وی با اشاره به برگزاری دومین همایش ملی بررسی ادبیات بومی ایران‌زمین افزود: سه دور استانی این همایش برگزار شد که بسیاری از پژوهشگران غیردانشگاهی حضور پیدا کردند و از ما خواستند این کار را ادامه دهیم که دو دوره منطقه‌ای نیز برگزار شد اکنون نیز خوشبختانه دوره دوم ملی برگزار می‌شود که کار سنگینی هست و هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان لرستان عنوان کرد: هدف از برگزاری این دوره این هست که بتوانیم ادبیات فاخر  و کهن و ایران‌زمین را معرفی و بستری فراهم کنیم تا پژوهشگران و اساتید ما در حوزه‌های مختلف حضور پیدا کنند و در حوزه ادبیات بومی ایران‌زمین کارهای شاخص انجام دهند.

وی بیان کرد: این همایش در نظر دارد یک مرجع علمی تهیه کند  و ازآنجاکه در حوزه ادبیات بومی مراجع علمی مطمئن قابل‌اعتنا نداریم تلاش کردیم از طریق این همایش و همایش‌های مشابه یک مرجع قابل‌اعتمادی برای پژوهشگران و دانشجویان فراهم کنیم.

دهقان گفت: خوشبختانه بخشی از این اهداف تحقق پیداکرده هست ولی تحقق کامل همه اهداف این همایش نیازمند همکاری همراهی و حضور پررنگ و معنادار همه پژوهشگران و دانشجویان هست.

وی اظهار داشت: داشته‌های ایرانی فقط منابع زمینی نیست ادبیات و هویت ما از مهم‌ترین داشته‌های ما هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما