• تاریخ : ۲۸ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : نیوز

به گفته خبرنگار مهر رئیس مرکز ارتباطات هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم IPCC، در نشست اطلاع رسانی و آموزشی این هیات که در محل سازمان هواشناسی کشور در تهران برگزار می‌شد گفت: در دهه ۸۰ میلادی مردم از طریق مقالات علمی و رسانه‌ای درباره تغییر اقلیم آگاه شدند اما نمی‌دانستند چه کار کنند و دانشمندان حتی حرف هم را نقض می‌کردند و گاهی هم می‌گفتند اطلاعات دقیق نداریم.

جاناتان لین افزود: IPCC هرگز به دولت‌ها نمی‌گوید که چه کار باید بکنند، ما گزینه‌های مختلف را بر اساس دانسته‌ها و علم موجود اعلام می‌کنیم و خودشان بر اساس صلاح خودشان و وضعیت منطقه هر کشور می‌توانند تصمیم بگیریم.

وی ادامه داد: گفته‌های IPCC تهیه می‌شود تا دولت‌ها بتوانند از آن استفاده کنند و بتوانند در حوزه‌های مرتبط با تغییر اقلیم سیاست‌گذاری کنند. روش‌هایی هست که دولت‌ها می‌توانند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را اندازه بگیرند و این روش‌ها باید یکسان و استاندارد باشد.

رئیس مرکز ارتباطات هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم IPCC تصریح کرد: در سی سال اخیر پنج گفته تفصیلی منتشر کرده‌ایم و فعالیت‌های مهم دیگری برای روش‌های اندازه‌گیری و … انجام دادیم و گفته چهارم ما به خاطر فعالیت‌هایی که انجام شد و به خاطر اطلاع‌رسانی در این زمینه، جایزه نوبل را دریافت کرد و همین گفته مبنای توافق کشورها در سال ۲۰۱۵ در پاریس قرار گرفت.

لین ادامه داد: برای گفته پنجم ۷۲۰ متخصص را به عنوان نویسنده این گفته انتخاب کردیم. سه نسخه اولیه از گفته این افراد تهیه می‌شود و بعد مراحل بعدی انجام می‌شود. این پنج گفته بزرگ که در سی سال اخیر تهیه کردیم منجر به ایجاد مذاکرات بین‌المللی و چهار کنوانسیون بین‌المللی مهم شد. تمام گفته‌های ما در چهارچوب توسعه پایدار هست. سعی می‌کنیم که همه مطالب در این چهارچوب باشد زیرا فایده ندارد راه حلی را دنبال کنیم که نتیجه‌اش مثلاً تأثیر منفی بر تولید غذا باشد.

وی تأکید کرد: دو درجه افزایش دما برای ما به عنوان حد خطر خواهد بود و همان هم مشکلاتی ایجاد می‌کند و به همین دلیل در پاریس دولت‌ها گفتند که سعی می‌کنند به سمت اعداد پایین‌تر بروند و نهایتاً به دو درجه محدود باشند. ارزیابی اصلی ما در گفته ششم در گزارشی در سال ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد که در آن مروری خواهیم داشتم بر مذاکراتی که انجام خواهد شد و در سال ۲۰۲۳ مروری خواهیم داشت تا ببینیم دنیا توانسته به اهداف ۱.۵ درجه‌ای برسد یا نه.

رئیس مرکز ارتباطات هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم IPCC افزود: ممکن هست گفته شود از کجا معلوم IPCC اشتباه نکند. مثل هر فعالیت علمی کار ما هم تصحیحاتی خواهد داشت و اشتباهاتمان را در نسخه‌های بعدی رفع خواهیم کرد.

لین درباره کسانی که به تغییر اقلیم اعتقاد ندارند گفت: مساله اعتقاد نیست و مساله شواهد علمی هست که بعضی از آن‌ها همین امروز در این نشست هم ارائه شد. ما مشاهداتی داریم که دمای زمین در حال افزایش هست. یخچال‌های طبیعی آب می‌شوند، سطح آب بالا می‌رود و خطوط مختلفی از شواهد داریم و بحثی نیست که تغییر اقلیم در حال رویداد هست و سؤال این هست که چه می‌توانیم بکنیم. این یکی از چالش‌هایی هست که دانشمندان و رسانه‌ها با آن رو به رو هستند. ممکن هست مردم در درک این مساله مشکلات فلسفی داشته باشند و ممکن هست ایده تغییر اقلیم را علیرغم شواهد نپذیرند. بهتر هست با آن‌ها درباره تغییر اقلیم صحبت نکنیم و درباره تأثیرات تغییر اقلیم که غیرقابل انکار هست صحبت کنیم.

وی دی پایان گفت: درباره توسعه پایدار می‌خواهم به عنوان گفته کاملی که درباره ۱.۵ درجه حال تهیه هستیم اشاره کنم. این گفته به تغییر اقلیم به شکل انتزاعی نگاه نمی‌کند و به آن در چهارچوب توسعه پایدار نگاه می‌کند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما